Nová polská politická sezóna s novými nápady
Polský premiér Jarosław Kaczyński si svého vicepremiéra a ministra školství, Romana Giertycha cení. Potvrdil to i minulý týden třetímu programu polského veřejnoprávního rozhlasu, kdy řekl, Giertych "má spoustu nápadů a z toho mám radost. Někdy se některý nepodaří a to mě trápí. Celkem jde ale o člověka, který v polské osvětě může cosi změnit..."
V Polsku začíná po prázdninách nová politická sezóna. Období, které je třeba naplnit novými vizemi.
Roman Giertych tak přichází s jedním ze svých nápadů. Jarosława Kaczyńského možná potěší, možná potrápí. Podle Giertycha je potřeba přepsat polskou historii. A když ne historii, určitě učebnice historie. "Musíme se učit od Židů, jak si vážit vlastních dějin," řekl ve čtvrtek v Gdaňsku. Vzdor rozsáhlé vlně protestů stále trvá na svém tvrzení, že Jacek Kuroň byl zrádcem. "Nemůže být autoritou pro Poláky," tvrdí. Podle Giertycha totiž Kulatý stůl, za nímž se polská demokratická opozice v roce 1989 dohodla s komunistickou mocí na svobodných volbách a demokratizaci společnosti, nebyl ničím než spiknutím, připravovaným dlouho dopředu. Tentokrát nepobouřil jen politiky z opozice, ale i některé významné členy vládní strany Právo a spravedlnost. Mezi jinými i svého kolegu ve vládě, ministra kultury, Kazimierza Ujazdowskiego, předsedu Sejmu, Marka Jurka a dokonce i prezidenta Lecha Kaczyńského.
Jestliže Giertych zatím učebnice přepisovat nezačal, jen o tom mluví, vyšetřování podvodů s úvěry ve Velkopolské rolnické bance se přepsat pokusil. A to se mu podařilo. Prosadil, aby vyšetřování odebrali prokurátorům z Kalisze. Ti totiž obvinili Tomasze Połetka, Giertychova zmocněnce a Macieje Twaroga, čestného předsedu Velkopolské mládeže, mládežnické odnože Giertychovy strany Liga polských rodin. Prokurátoři mají za to, že oba vylákali z banky úvěry pro své firmy a nepoužili je k účelu, který udávali. Klasický úvěrový podvod. Roman Giertych v té době byl členem dozorčí rady banky. Spolurozhodoval tak o poskytovaných úvěrech. Jako z udělání ve chvíli, kdy se rozhodovalo o úvěrech pro Twarogu a Połetka, byl Giertych na záchodě. To je také důvod, proč on sám není trestně stíhán.
Jistota je ale jistota, říká si patrně současný polský vicepremiér. Lepší bude, když vyšetřovat budou jiní. Co kdyby se někdo jeho pobyt na záchodě pokusil zpochybnit?
Na novou politickou sezónu se připravuje i opozice. Ostatně je proč. Na podzim v Polsku proběhnou komunální volby. Obě části politického spektra, koalice a opozice si tak poprvé od loňských voleb do Sejmu změří síly a budou moci odhadnout své šance v příštích parlamentních volbách. Největší opoziční strana, Občanská platforma, pravicový konkurent vládní strany Právo a spravedlnost hodlá brát vítr z plachet právě jí. "Není možné stále uvažovat o politice v kategoriích bitevního pole a vytahovat se, kdo komu dá po hubě," říká poslanec za Občanskou platformu Paweł Śpiewak. "Je nutné začít myslet strategicky, vytvořit nový jazyk, jak nakládat s politikou. Bez toho Občanská platforma zahyne..."
Do volebního boje nastoupí strana, ještě před rokem euroskeptická v novém proevropském hávu. Ostatně nebude sama. Sám prezident Lech Kaczyński chystá na podzim celopolskou debatu o vztahu k Evropské unii. Dokonce chce přijít s nápady, které by současnou zablokovanou Unii poněkud uvolnily. Svoji roli tu nepochybně sehrává i chystané říjnové setkání Výmarského trojuhelníku. To předešlé, úředně kvůli nemoci, ve skutečnosti z uražené ješitnosti se nekonalo z viny právě polského prezidenta. V říjnu se tak setká francouzský prezident, německá kancléřka a polský prezident. Společně budou diskutovat otázky evropské integrace. Německo navíc od ledna Unii předsedá, a to je přece o důvod víc, proč proevropský začíná být salonfähig i v současném Polsku.
A tak nejen Roman Giertych jde do nové sezóny s novými nápady, nejen prezident, nejen Občanská platforma, ale i veřejnoprávní Polské rádio. Řady svých komentátorů rozšíří o Stanisława Michalkiewicze, v Polsku známého hlavně antisemitskými komentáři, uveřejňovanými v listech Nasz Dziennik, Nasza Polska a Najwyższy Czas. Spolu s ním do Rádia přijde i zdravý pluralismus. Se stolů redaktorů pomalu vymizí listy jako Gazeta Wyborcza a Polityka, častěji se bude objevovat Gazeta Polska, Najwyższy Czas a Nasz Dziennik. "Máme ještě demokracii?" ptá na stránkách Gazety Wyborczej filosofka Magda Środa... Kdoví? Zdravý pluralismus ale rozhodně...
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .