Politická kultura: někdo ukradl žárovku i světlo

13. září 2008

Začneme u posledního skandálu české politiky. Mafiánské způsoby podloudného shromažďování informací a vydírání, ve kterých figurovali poslanci Tlustý či Morava vyvolávají celou řadu otázek: Je to výjimečný případ, nebo vrcholek jakéhosi děsivého ledovce? Klesla česká politika na samé dno, nebo máme čekat ještě něco horšího? Začne znovu platit to, co platilo za komunismu, že čestný člověk v politice neobstojí? A o čem je vlastně česká politika léta Páně 2008?

Eva Hůlková:
Když se cokoli na politiky provalí a není již úniku, nastane čas lamentací a citových výlevů na téma "vždyť jsme taky jen lidé". Člověk sice politikům přizná, že jsou taky jen lidé, ale přímo bytostně cítí, že na tomto argumentu cosi nesedí. Možná to známý katolický kněz a univerzitní profesor Tomáš Halík bude umět pojmenovat lépe:

Tomáš Halík:
Politici nesmějí říkat, že jsou jenom lidé! To, že jsou jenom lidé, by si měli uvědomovat zejména v situacích, kdy jsou v pokušení jednat jako bohové, nebo jako okresní bůžkové... Jistě - každý člověk, i politik, může udělat chybu, může zakopnout. I politikovi se může nevydařit manželství, můžou se mu zvrhnout děti.
Ale musí umět přiznat chybu, tam, kde ji udělal a musí se snažit ty věci - pokud může - napravit. To, co nelze politikovi tolerovat, to je cynismus. Jestliže se ráno politik hrdě hlásí ke křesťanským hodnotám a týž večer jde podvádět svou manželku, pak je to prostě cynik a pokrytec. Jestliže začne hru s falešnými informacemi a vydíráním, a pak v tom chce nechat pouze malé ryby a doufat, že se věc sama brzy zapomene, pak je to prostě cynik!

Eva Hůlková:
Svět politiků je nicméně obrazem stavu společnosti. A politickou kulturu u nás, a tedy úroveň společnosti, už nelze svádět jenom na totalitu - varuje profesor Halík. V určitém typu demokracie už přeci žijeme dvacet let!

Tomáš Halík:
Ti, kteří měli kompetenci a ochotu pomáhat společnosti, kteří zdůrazňovali mravní hodnoty, ti byli stále zesměšňováni, okřikováni. Tvrdilo se, že všechno zařídí neviditelná ruka trhu, musí se na chvilinku zhasnout... ale ono se zhaslo na příliš dlouho a někdo mezitím ukradl i tu žárovku, i to světlo.

Eva Hůlková:
Úpadek politické kultury v Česku se dostal podle Tomáše Halíka do stadia "neúnosné". Co to znamená? Že se něco musí stát.

Tomáš Halík:
Musí skutečně rezignovat víc lidí, než jeden hloupý mladý kariérista a musí začít nějaká veřejná debata o stavu společnosti a politiky. Já myslím, že je jistě velice důležité, že jsme v Evropské unii, že jsme v NATO, že musíme respektovat mezinárodně platná právní pravidla. A že při našem soudnictví, které funguje špatně, jsou možnosti mezinárodních tribunálů. Myslím, že nikoliv náhodou ti největší euroskeptici a pomlouvači Bruselu jsou u nás ti, kteří nesou největší odpovědnost za nízkou právní a politickou kulturu v naší zemi. Ti, kteří šířili tu nebezpečnou ideologii, že monopol na politiku mají jenom strany a veřejnost a občanská společnost jim do toho nesmí vidět a mluvit.

Eva Hůlková:
Hlavní mocí soudobé společnosti nejsou peníze, ale informace, podotýká Tomáš Halík. Od politika se tedy právem vyžaduje etika zacházení s informacemi. Jestliže je zneužívá, pak by měl tvrdě zaplatit. Takže ptát se po etických pilířích politiky není ani archaismus, ani bláhovost.

Spustit audio