Překvapivé dotazy posluchačů a historka z natáčení

30. prosinec 2022

Mám hnůj od holubů a slepic, není to závadné? Mandelinky bramborové se prý dají hubit krůtami, je to pravda? Proč psi vyhrabávají díry do trávníku? Kdy mám stříhat krušpánek? Mám ve skleníku placaté berušky, mám je likvidovat nebo jsou užitečné? Na tyto a další záludné dotazy odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář. A přidává historku ze své praxe:

„V botanické zahradě v Táboře jsme vysadili kozlík lékařský, kterému se také říká odolen, baldrián nebo kočičí kořen. Každé jaro v době rašení se v záhonech kozlíku válely kočky, stahovaly se tam ze širokého okolí. Pomyslel jsem si, to je biorecept na chytání myší a hryzců! Udělám to taky tak. Do zahrady se mi za kozlíkem potáhnou kočky a po navonění si půjdou něco zakousnout. Budou hlodavce v zahradě hubit.

Vysadil jsem tedy kozlík i u nás na zahradě. A co myslíte? Kočka se sice občas ukáže, ale moje kozlíky ji vůbec nezajímají. Ani modře kvetoucí šanta na ni neudělala žádný dojem. A tak mi z tohoto pokusu zbyla šanta jako nektarodárná rostlina podivné vůně a rozrůstající se kozlíky, z jejichž kořenů si asi udělám kapky. Prý uklidňují a posilují nervy. Pak budu natolik klidný, že mi myši a hryzci v zahradě vůbec nebudou vadit.“

Odpovědi na dotazy z úvodu článku si poslechněte v reportáži.

Spustit audio

Související