Projekt '68 Českého rozhlasu získal cenu Prix Europa

14. říjen 2019

Projekt ´68 Českého rozhlasu zvítězil na festivalu Prix Europa v kategorii nejlepší evropský digitální audio projekt roku. Porotci ocenili propojení živé rekonstrukce třináctihodinového vysílání, virtuální a rozšířené reality s audio-vizuální show v centru města.

Ocenění za první místo v kategorii nejlepší evropský digitální audio projekt roku převzali na Prix Europa zástupci Českého rozhlasu Edita Kudláčová a Damian Machaj z Kreativního Hubu. Autorem Projektu '68, který v soutěži porazil počiny například britské BBC, Švédského rozhlasu či finské veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti YLE a dalších, je šéfredaktor stanice Český rozhlas Radiožurnál Ondřej Suchan. „Jsem velice pyšný na toto ocenění, které je důkazem toho, že Český rozhlas má mezi svými evropskými kolegy co říci. Zároveň tímto gratuluji celému týmu lidí, kteří se na unikátním Projektu '68 podíleli,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.   

Prvním základním pilířem Projektu '68 byl unikátní třináctihodinový pořad Studio '68 propojující prvky živé rekonstrukce padesát let starých událostí minutu po minutě, archivní ukázky a rozhovory s pamětníky osudové noci z 20. na 21. srpna odvysílané na dobové technice Československého rozhlasu z roku 1968. „Právě našim předchůdcům jsme tímto projektem chtěli vzdát hold. Ta cena je velkým oceněním pro celý široký tým, který na „osmašedesátce” pracoval. Její největší hvězdy ale byli právě pamětníci. Nebýt jejich odvahy a vynalézavosti v srpnu 1968, tenhle projekt by vůbec nevznikl,” připomněl šéfredaktor stanice Český Rozhlas Radiožurnál Ondřej Suchan protiokupační vysílání Československého rozhlasu, jež neustalo ani přesto, že budovu na Vinohradské obsadili vojáci.  

Studio 68. Finský podnikatel Alpo Collanus, který si jako student vyjel s kamarády do Československa, kde je zastihla sovětská okupace.

Druhý pilíř tvořil inovativní obsah určený zejména mladším generacím, které s událostmi roku 1968 nemají žádné bezprostřední zkušenosti. A to zpracovaný formou virtuální instalace, jež kombinuje moderní technologie k distribuci prostorového obsahu s možnostmi imerzní žurnalistiky, i prostřednictvím multimediální mobilní aplikace s názvem Návrat ´68, která pracuje s prvky tzv. rozšířené reality. Aplikace je přístupná na webových stránkách Českého rozhlasu. Stálá instalace virtuální reality, která je umístěná v přízemí sídla Českého rozhlasu, ulici Římská 13, je veřejnosti přístupná každý čtvrtek od 15. do 17. hodiny.

Vyvrcholením Projektu '68 Českého rozhlasu byla audio-vizuální show - Koncert '68 na Václavském náměstí.  Na hity šedesátých let, jež propojovaly vzpomínky pamětníků a velkolepou světelnou projekci, přišlo přes 50 tisíc lidí.

Aplikace Návrat ´68 získala Novinářskou cenu 2018 v kategorii inovativní online žurnalistika a Projekt '68 byl dále oceněn například v anketě Křišťálová lupa, kde obsadil druhé místo v kategoriích Projekt roku a Obsahová inspirace. Třetí příčku v kategorii Multimédia obsadil na 35. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio a dostal se i do nejužšího výběru děl festivalu Prix Italia.

Spustit audio