Rádio Retro II. znovu otevře rozhlasové archívy

31. květen 2013

Dalších 24 hodin toho nejlepšího z rozhlasové historie přináší projekt Rádio Retro II. Od 3. června do konce měsíce přinese celodenní vysílání z bohatých archívů Českého rozhlasu, které bude možné poslouchat ve streamu z webových stránek rozhlasu nebo v digitálním rozhlasovém multiplexu. Projekt navazuje na úspěšný projekt Rádio Retro, který Český rozhlas připravil k 90. výročí zahájení vysílání.

Cílem projektu Rádio Retro II. je otevřít obrovský rozhlasový archiv a připomenout úspěšné a mnohdy unikátní pořady a hlasy známých herců a moderátorů.

V původních délkách si tak posluchači mohou připomenout nebo slyšet úplně poprvé populární rozhlasové pořady, jakými byly např. Vinárna u Pavouka Jiřího Šebánka a Zdeňka Svěráka, Písničky z celuloidu uváděné Františkem Filipovským, Dobré jitro s Danou a Emilem Zátopkovými nebo Soukromý dotazník s Františkem Nepilem. Zazní dobový záznam hokejového utkání z MS v hokeji v roce 1947, vydání pořadu Meteor z let šedesátých nebo hudební bloky připravené Martou Kubišovou a Lubomírem Dorůžkou.

„Rádio Retro vyvolalo velkou odezvu mezi posluchači. Jen na webu Českého rozhlasu si ho poslechlo kolem 50 tisíc lidí. A to nepočítáme posluchače na play.cz a digitální platformě DAB, kde Retro poslouchaly další tisíce. V každém případě se znovu potvrdilo, že rozhlasová historie ukrývá drahokamy, které na denním světle dokáží zazářit stejně jako před desítkami let. Posluchači si jen stěžovali, že 24 hodinová smyčka je málo a po pár dnech se oposlouchá. Proto jsme připravili úplně novou verzi Rádio Retro II., i když jsme s tím původně vůbec nepočítali. Je to bonusový dárek rozhlasovým fajnšmekrům. Když máme 90. narozeniny, můžeme si dovolit posluchače trochu rozmazlovat, “říká autor projektu, ředitel Centra vysílání Českého rozhlas Ondřej Nováček.

Vysílání Rádia Retro II.doprovodí současným komentářem moderátoři Daniela Brůhová a Tomáš Černý. Ti budou uvádět ukázky do historických souvislostí a připomínat další zajímavé okolnosti vysílaných materiálů.

Mezi 6. – 18. květnem si vysílání projektu Rádia Retro naladilo 36969 unikátních uživatelů, což je 9,3% z celkového počtu všech unikátních přístupů na online vysílání všech stanic Českého rozhlasu.

Na rozdíl od vysílání Rádia Retro je 24 hodinová smyčka Rádia Retro II. upravena tak, aby posluchač ve stejnou hodinu následujícího dne neslyšel nikdy to samé a mohl tak objevit ještě víc z bohaté archivní historie rozhlasu.

Posluchači si mohou Rádio Retro II. naladit na těchto odkazech:
http://90.rozhlas.cz nebo http://www.rozhlas.cz/rozhlasovahistorie/portal/

Program Rádia Retro II. naleznete v příloze.

Spustit audio
autor: Oddělení komunikace