Samé dobré zprávy z kraje nad Vislou

15. červen 2006

Roman Giertych, současný polský ministr školství a předseda koaliční, konzervativně katolické Ligy polských rodin má pro mladé Poláky na konci školního roku plno dobrých zpráv. Alespoň tak se vyjádřil v rozhovoru pro polské rádio.

Jedna z novinek, která patrně čeká polské školáky již po prázdninách, je nový předmět "vlastenecká výchova". Kritici Giertychovy myšlenky tvrdí, že vlastenecká výchova v jeho pojetí povede k tomu, že na otázku, kým je, odpoví mladý Polák, Všepolák. Narážejí tu na Všepolské sdružení mladých Poláků, které počátkem 90. let Giertych zakládal jako mládežnickou odnož Polské národní strany, dnes Ligy polských rodin. Všepoláci se vyznačují především nezkrotnou záští vůči jinakosti, projevující se navenek antisemitismem, xenofobií a homofobií. Giertych má na tuto kritiku okamžitě odpověď: Vzhledem k tomu, že jde o kritiku zejména ze strany levicových liberálů, připomene jim jejich vlastní mládí:

To jsou ti, kteří ještě před několika málo lety na tutéž otázku odpověděli, jsem mladým komunistou a miluji Sovětský svaz a strýčka Stalina. Takže soudím, že kritika vlastenecké výchovy z úst socialistů, pokud si berou slovo titíž lidé, kteří tvrdili, že vlastenectví je věrnost socialistické otčině a Sovětskému svazu, tak tato kritika je zábavná.

Profesor Paweł Machcewicz, historik, bývalý ředitel Úřadu veřejné osvěty Institutu národní paměti si klade otázku, jak by se asi v takovém předmětu zkoušelo. Zda by nemohly padat otázky typu "obětoval bys život za vlast?" a podle odpovědi by student dostal dobrou, nebo naopak špatnou známku. Soudí, že by možná stačilo zvýšit počet hodin výuky historie a obohatit ji o praktické návštěvy museí a výstav. Vidí v nápadu ještě jedno nebezpečí. Na jedné straně existence takového předmětu může vést k pokřivenému výkladu dějin - Poláci pro tento účel používají pojem "historická politika" - a stát se tak předmětem politického boje. Na straně druhé může ze stejných důvodů samotné studenty předmět natolik nudit, že se nejen mine svým účinkem, ale nakonec se může stát pouhým nástrojem školní šikany.

Ostatně na nudu má ministr Giertych připraven lék. Má za to, že distribuce drog ve školách zašla už tak daleko, že je ji potřeba jednak monitorovat, jednak postupně ze škol vytlačit. Monitoringu budou sloužit do škol zaváděné kamery. Peníze chce Giertych získat ze strukturálních fondů Evropské unie. Půvabné na věci je, že Roman Giertych je předsedou strany, která vznikla v roce 2001 na protest proti zamýšlenému vstupu Polska do Evropské unie. Spoluzakladatel strany, otec Giertycha a rovněž zaťatý odpůrce Evropské unie, profesor Maciej Giertych je v současné době poslancem Evropského parlamentu. I tento rozpor Roman Giertych polskému rádiu vysvětlil:

. strukturální fondy, nevím, zda to víte paní redaktorko, jsou fondy (a měli bychom to mít na paměti), které vznikají z našich prostředků, z našeho příspěvku././.když mluvíme o strukturálních fondech, tak mluvíme o našich penězích, které dáváme Unii, aby nám Unie mluvila do toho, jak je máme použít.

S Unií má Roman Giertych vůbec problémy. Naposledy s Terry Davisem, generálním tajemníkem Rady Evropy. Ten nechápe, jak může být výuka k toleranci důvodem pro vyhození z funkce. Míní tím Mirosława Sielatyckého, do minulého týdne ředitele Centra dalšího vzdělávání učitelů. Giertych ho odvolal z funkce za to, že Centrum vydalo publikaci Rady Evropy " Kompas, Výchova mládeže k lidským právům". Publikace se věnuje metodice výchovy mladých lidí ve vztahu k právům žen, dětí, menšin, v to i menšin sexuálních. Podle publikace mají studenti kupříkladu vysvětlit, proč "ačkoli mnoho lidí sexualitu považuje za něco velmi soukromého, je přesto zákaz diskriminace z důvodu sexuální orientace jedním ze základních lidských práv". Podle Giertycha už toto samo je propagandou homosexuality. "Jestliže v jistém okamžiku nezačneme bránit homosexuální propagandě," řekl Giertych novinářům, "pak se brzo ocitneme v podobné situaci jako Španělsko, které nejen zlegalizovalo homosexuální svazky a postavilo je na roveň rodině, nejen se shodlo na adopci dětí homosexuálními páry, ale navíc - jak se dočítám - zkouší lidská práva vztáhnout na šimpanze a gorily." A k tomu Roman Giertych dodává na vysvětlenou, že Liga polských rodin je zcela určitě pro toleranci, dokonce i vůči lidem s odlišným sexuálním chováním. Tolerance ale není ani akceptace té věci, ani shoda na tom ji propagovat. Aby doložil, jak vážně míní svá slova o toleranci, doporučil své všepolské mládeži, aby se letos na rozdíl od minulých let zdržela protestní účasti na Pochodu rovnosti, pořádaném polskými gayi a lesbičkami. Všepolská mládež poslechla. Tak Pochodem míru protestovali jen duchovně spříznění skinheadi a ve varšavských ulicích na rozdíl od minulých let, kdy znělo všepolské "teplouši do plynu", zaznívalo pouze skinheadské "dnes teplouši, zítra pedofilové".

Zkrátka - samé dobré zprávy z kraje nad Vislou.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci http://www.rozhlas.cz/cro6/audio/ Radio na přání

Spustit audio