Sergej Chačatrjan

Rezidenční umělec Symfonického orchestru Českého rozhlasu

Rodák z arménského Jerevanu vyhrál v roce 2000 VIII. ročník Mezinárodní houslové soutěže Jeana Sibelia v Helsinkách, čímž se stal nejmladším držitelem této ceny v historii soutěže. V roce 2005 zvítězil v Soutěži královny Alžběty v Bruselu.

V nedávných koncertních sezonách se Sergej představil s Bamberskými symfoniky (vedenými Herbertem Blomstedtem a Jonathanem Nottem), Mnichovskými filharmoniky (s Jamesem Gaffiganem), Symfonickým orchestrem Švédského rozhlasu (s Jurajem Valčuhou), Orchestrem Mariinského divadla (s Valerijem Gergijevem) a s Orchestre de Paris (vedeným Andrisem Nelsonsem a Gianadreou Nosedou). Spolupracoval rovněž s Berlínskými filharmoniky, tělesy jako Royal Concertgebouw Orchestra, Radio Filharmonisch Orkest, Rotterdamskou filharmonií, Francouzským národním orchestrem, Londýnským symfonickým orchestrem, Londýnskou filharmonií, Philharmonia Orchestra, se Symfonickým orchestrem NHK a Melbourne Symphony Orchestra.

Ze Sergejových vystoupení v USA připomeňme z posledního období koncerty se Seattle Symphony (dirigovaný Ludovicem Morlotem), Losangelskou filharmonií (taktéž s Morlotem) a Washingtonským národním symfonickým orchestrem (s Vasilijem Petrenkem). Zahrál si i s Newyorskou filharmonií, Bostonským symfonickým orchestrem, se Sanfranciským symfonickým orchestrem, s Philadelphia Orchestra a Cleveland Orchestra, a vystoupil na hudebních festivalech Ravinia a Blossom, jakož i na Mostly Mozart Festival.

Mezi vrcholy minulé sezony se řadí Sergejovo angažmá v BOZAR v Bruselu, v rámci kterého absolvoval několik recitálů i koncertů s Orchestre National de Belgique a Hugem Wolffem. Rovněž se představil s Radio Filharmonisch Orkest se Stanislavem Kochanovským, Orchestra della Svizzera Italiana a Orchestrem Gulbenkian s Lorenzem Viottim, Bamberskými symfoniky s Ludovicem Morlotem a Rotterdamskou filharmonií s Valerijem Gergijevem, jakož i s milánským Teatro alla Scala pod vedením Myung-Whun Chunga. Sergej také podnikl turné po Spojených státech a Evropě s Alisou Weilersteinovou a Inonem Barnatanem; program z hudby Beethovena, Schönberga a Šostakoviče nazvali „Zjasněná noc“.

V předchozích letech si Sergej připsal debuty na festivalu v Aspenu v Coloradu, v sále Labské filharmonie v Hamburku s Hamburskými symfoniky a na festivalu Salzburger Festspiele, kde zahrál Beethovenův houslový koncert. Ke spolupráci si ho opětovně pozval Finský rozhlasový symfonický orchestr, Orchestra dell’Accademia di Santa Cecilia, Rotterdamský orchestr, Královská vlámská filharmonie, Petrohradská filharmonie a Cleveland Orchestra. K nedávným projektům se řadí turné po Japonsku s nadací Nippon Foundation; v sezoně 2014/15 Sergej přednesl Beethovenův houslový koncert na festivalu v Lucernu s Vídeňskou filharmonií a Gustavem Dudamelem jako čerstvý laureát Ceny Credit Suisse pro mladé umělce.

Sergej často hraje v duetu se svou ženou, klavíristkou Lusine. Společně vystoupili na recitálech v prestižních sálech jako Konzerthaus Dortmund, Wigmore Hall v Londýně, Théâtre des Champs-Élysées, Cité de la Musique v Paříži, Amsterdam Concertgebouw, Palais des Beaux Arts v Bruselu, Victoria Hall v Ženevě, Auditori Nacional v Madridu, Philharmonie Luxembourg, Carnegie Hall a Alice Tully Hall v New Yorku a Herbst Theatre v San Franciscu.

Nejčerstvější nahrávka Sergeje a Lusine s titulem My Armenia pro značku Naïve Classique, která vzdává hold arménské hudbě a je věnovaná památce stého výročí arménské genocidy, získala cenu Echo Klassik v kategorii Nahrávka komorní hudby (20./21. století / smíšený ansámbl). Společně nahráli také tři Brahmsovy sonáty pro housle a piano. Sergej pro uvedený label natočil i koncerty Sibelia a Chačaturjana s orchestrem Sinfonia Varsovia a dirigentem Emmanuelem Krivinem, oba Šostakovičovy koncerty s Orchestre National de France a Kurtem Masurem, Franckovy a Šostakovičovy sonáty pro housle a klavír a kompletní sonáty a partity pro sólové housle od J. S. Bacha.

Sergej Chačatrjan hraje na housle Ysaÿe Guarneri, které mu štědře zapůjčila nadace Nippon Music Foundation.