Sílí nátlak na odstoupení japonského premiéra
Vzájemně protichůdná vyjádření japonských politiků a hospodářských činitelů vyvolala tento týden v Tokiu nebývalý zmatek. Ekonomiku poškodily neuvážené výroky ministra financí a předseda vlády Joširo Mori se znovu ocitl pod silným nátlakem, aby rezignoval.
Ministr financí Kiiči Mijazawa se musel v pátek veřejně omluvit za své předchozí výroky v parlamentě, které zjevně ohrozily stabilitu japonské měny, zatímco názory ministra obchodu na další vývoj ekonomiky se projevily být v přímém rozporu s názory ministra hospodářství a guvernéra japonské centrální banky.
To vše se děje v okamžiku, kdy japonská média intenzivně spekulují o brzké rezignaci zcela nepopulárního premiréra a nevěnují v důsledku toho prakticky žádnou pozornost ohlášenému vládnímu "balíku" ekonomických opatření, která mají údajně ozdravit stagnující japonské hospodářství.
Ministr Mijazawa v pátek vysvětlil, že chtěl jen naznačit, jak velké potíže bude mít Japonsko s nápravou nynější neutěšené finanční situace a omluvil se za to, že při tom použil nevhodné výrazy: jeho čtvrteční, zřejmě upřímně míněná slova o tom, že Japonsko se nachází "na pokraji kolapsu", která Mijazawa pronesl v parlamentě, když nabádal poslance k zavedení zásadních fiskálních reforem, měla totiž nečekaně prudký, negativní ohlas na světových finančních trzích - a způsobila okažitě pokles hodnoty japonské měny v přepočtu k americkému dolaru.
Japonsko prožívá už více než 10 let období zdlouhavé hospodářské deprese, kdy se prakticky zastavil ekonomický rozvoj, zisky a ceny klesají a roste nezaměstnanost. Vláda stále znovu snižuje své odhady ekonomického růstu a nemá zjevně žádný schůdný návod, jak situaci změnit. Nově ohlášený "balík" vládních opatření na oživení ekonomiky tento týden zcela zastínily dohady o tom, že předseda vlády Joširo Mori, jehož popularita po necelém roce vlády klesla na absolutní minimum a statisticky se pohybuje v jednomístných číslech, bude muset v nejbližších dnech či nejpozději týdnech konečně odejít.
Propad vlastní popularity si přitom premiér Mori zavinil sám, svými nešikovnými výroky na veřejnosti a někdy i nevhodným chováním: když se například nedávno dozvěděl o námořní katastrofě, která otřásla japonskou veřejností - americká jaderná ponorka tehdy omylem potopila japonskou rybářskou loď a při katastrofě zahynulo 9 lidí, převážně školních dětí - premiér Mori, místo aby okamžitě vyjádřil soustrast pozůstalým, prý ani nepřerušil rozehranou partii golfu, což muselo mnoho Japonců hluboce urazit. Z různých zákulisních náznaků se zdá, že premiéra Moriho odepsali už i vedoucí činitelé vládnoucí Liberálně demokratické strany a tak jeho odstoupení na sebe asi nenechá dlouho čekat.
ČRo 6 / RSE 9. března 2001
rse@cro.cz