Sjednocování církve - ale za jakou cenu?
Vlna zájmu o papežovu rehabilitaci biskupa Williamsona neopadá. Benedikt XVI. dlouhodobě usiluje o sjednocování křesťanů a proto přijal zpět čtyři biskupy, exkomunikované před dvaceti lety. Jeden z nich, Richard Williamson, je známý jako popírač holocaustu. Před nedávnem znovu zopakoval, že nevěří v existenci plynových komor.
Causa už dávno přerostla hranice katolické církve. Papežova rehabilitace popírače holocaustu budí pozornost, irituje a pohoršuje. A to zdaleka nejen židovskou komunitu. Například německá premiérka Angela Merkelová žádá, aby Vatikán jasně vyjádřil, že zpochybňování holocaustu není možné. Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí v Česku a viceprezident Světového židovského kongresu tento jednoznačný postoj kancléřky a bouřlivou diskusi v Německu vítá. Protože Německo je jeden z klíčových hráčů, který udává tón celé Evropě.
Tomáš Kraus: "A to je na tom velmi důležité. Protože když se podíváme na současnou situaci v některých jiných zemích - ve Francii, v Belgii... Já jsem se účastnil minulý týden zasedání Světového židovského kongresu, kde byly zprávy téměř z celého světa a bohužel většina z nich konstatovala enormní nárůst antisemitismu v těch jednotlivých zemích! Samozřejmě že to trochu souviselo se situací na Blízkém východě, nicméně ty projevy si nezadaly s tím, co se odehrávalo ve třicátých letech! Některé scénky, které jsme viděli zdokumentovány na filmových záběrech, byly otřesné, protože skutečně připomínaly Německo třicátých let. Například to, co se odehrávalo ve Venezuele nebo i v Turecku. Takže v tomto kontextu je velice nešťastné, že k této věci dochází ze strany části katolické církve, i když je to marginální část."
Popírání šoa je skandální, a čím je aktér významnější, tím větší odpor to budí, říká Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze.
Leo Pavlát: "V případě duchovního, nebo dokonce biskupa, jako je Richard Williamson, je to něco, co opravdu vrhá stín nejen na něho, ale myslím, že to velice poškozuje církev jako takovou. Samozřejmě těm, kteří nejsou členy katolické církve, nepřísluší nějak zásadně se vyslovovat k tomu, co je její vnitřní věc a jakým způsobem řeší své problémy... Nicméně veřejné popírání šoa je něco naprosto odsouzeníhodného a myslím si, že je zcela pochopitelné, že především v židovském světě to vzbudilo velký odpor. Bohužel i s ohledem na to, že křesťansko židovské vztahy mají i svou - řekl bych - velice temnou minulost. A všechna taková prohlášení, jako učinil Williamson pro švédskou televizi, to znova připomínají."
Co ukazuje bouřlivá diskuse o papežově rehabilitaci biskupa Williamsona? Že téma šoa není uzavřenou a všem jasnou kapitolou lidstva. Že fenomén holocaust vyžaduje naši neustálou pozornost.
Sjednocování církve - ale za jakou cenu?