Sociální demokratizace CDU

16. srpen 2006

"CDU není žádnou kapitalistickou stranou." Tak zní poselství, které v rozhovoru pro hamburský týdeník STERN formuloval severorýnskovestfálský ministerský předseda Jürgen Rüttgers. Po své straně požaduje zaujetí nové pozice s větším důrazem na sociální spravedlnost. "Je čas," říká v rozhovoru, "rozloučit se s životními lžemi. Krácení pracovní doby nevede ke snížení nezaměstnanosti. Tvrzení, že snižování daní vyvolá vyšší investiční činnost a povede k růstu pracovních příležitostí, je ve své prostotě rovněž nesprávné. To samé platí pro utkvělou představu mnohých, že v Německu jsou mzdy příliš vysoké. Kdo toto zastává, netuší, jak zde lidé žijí."

Otázka je, proč Rüttgers problém politického směřování své strany otevřel právě nyní. Jedno vysvětlení je nasnadě: na 22. srpna unionisté svolali programovou konferenci. Na ní má být diskutován program strany pro příští desetiletí. Jiné vysvětlení nabízejí německá média: Podle posledních průzkumů klesá oblíbenost křesťanských demokratů - dnes by je volilo jen 31 procent Němců, což je o čtyři procenta méně proti předchozímu měření. Preference CDU klesají i proto, že se uvnitř velké koalice sociálním demokratům daří mírnit plánované reformní kroky. A Černý Petr tak zůstává v rukou unionistů.

Rüttgers navzdory tomu uvnitř strany na vyslovený odpor nenarazil. Ole Schröder, ač patří mezi mladé poslanecké radikály za CDU, potvrzuje, že se Rüttgers v otázce nezaměstnanosti ve vazbě na vývoj daní v zásadě nemýlí.

Na hlavičku ale udeřil předseda svazu středostavovských podnikatelů, Josef Schlarmann: "Před čím jsme vždy varovali, se nakonec odehrává. Velká koalice sleduje pouze dva cíle: udržet status quo sociálních transferů a díry ve veřejných financích vyspravit zvyšováním daní a odvodů. Unii tak nakonec hrozí, že narazí do zdi." Podobný názor zastává i předseda opozičních liberálních demokratů, Guido Westerwelle. V rozhovoru pro WELT am Sonntag řekl: "Unie mi v posledních měsících dělá velké starosti. Ale ne proto, že se uvnitř hádá. To se v lepších rodinách prostě děje. Daleko více mě trápí, že za tím sporem se skrývá její váhání nad dalším programovým směřováním. Unie se nerozhodla, zda vsadí na starou Blümovu metodu a naslibuje přerozdělování, nebo zda zvolí cestu, díky které se v Německu zas otevře prostor pro sociálně tržní hospodářství. Riskuje tak, že ztratí schopnost oslovit většinu. To se svobodným demokratům pochopitelně nemůže líbit."

Stejně, jako Westerwelle nepodezřívá Rüttgerse, že svými výroky chtěl oživit letní okurkovou sezónu, naopak že jde o vážnou programovou debatu, soudí i generální tajemník CSU, Markus Söder. Rüttgersovy výroky odmítá a pro deník DIE WELT napsal, že se CSU nenechá sociálně demokratizovat. Hlásí se podobně jako Westerwelle k sociálně tržnímu hospodářství, k němuž nedílně patří posilování konkurenceschopnosti a vlastní odpovědnosti na základě křesťanské sociální etiky. "Německu nepomůže," píše, " ani rétorika třídního boje, ani neoliberální teorie." Söderův šéf, Edmund Stoiber podobně jako předseda unionistické frakce Volker Kauder jsou o něco shovívavější. Samy vyslovené myšlenky je tolik nezneklidňují jako fakt, že Rüttgers rozpoutal veřejnou debatu. Ta podle Kaudera může v náhledu veřejnosti na Unii straně v souvislosti s poklesem preferencí uškodit.

Otázka je, do jaké míry má Kauder pravdu, a do jaké naopak Rüttgersovi křivdí. V Severním Porýní - Vestfálsku, v průmyslovém srdci Spolkové republiky skutečně klesající daňové zatížení nepřitáhlo ani nové investice, ani nevytvořilo nové pracovní příležitosti. Ačkoli procentní daňové sazby klesají už roku 1998, vzrostl zde počet nezaměstnaných zhruba o 150 tisíc.

Do loňského roku byla země 39 let pevností sociálních demokratů. Překvapivá výhra Unie v loňských zemských volbách nepředstavovala jen jedno z vítězství v zemských volbách, kterých navíc CDU zaznamenala více, ale zejména byla totálním debaklem sociálních demokratů. Platili tak cenu za započaté reformy na trhu práce. Debakl přiměl tehdy kancléře Schrödera vyvolat předčasné volby v celém Spolku. S vládou Jürgena Rüttgerse dnes vyslovuje nespokojenost 57 procent zdejších obyvatel. To na výhru v následujících volbách nevypadá. Jedině snad, vezme-li Rüttgers dnešní SPD vítr z plachet. A o to se právě pokouší.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .

Spustit audio