Společnost potřebuje objevit duchovní hodnoty
Tento týden jsme oslavili 90 let naší samostatnosti. Toto kulaté výročí přidalo státnímu svátku 28. října ještě více na lesku. Také upoutalo naše myšlenky k pojmům, jako je vztah k vlasti, láska k vlasti a práce pro vlast. A právě vynikající občanské zásluhy a vynikající výsledky práce ocenil prezident Václav Klaus, když ve Vladislavském sále Pražského hradu vyznamenal téměř tři desítky osobností z různých sfér. Byl mezi nimi i předseda České biskupské konference, olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Eva Hůlková: Na stole v přijímací místnosti u arcibiskupa Jana Graubnera mohou příchozí vidět Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Propůjčuje se za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. V těchto dnech je nositel tohoto druhého nejvyššího státního vyznamenání v centru pozornosti. On sám podotýká:
Jan Graubner: Rád bych v tom viděl, že si někdo všimnul hodnot, které se snažím zastávat a předávat. A že tudíž je to uznání nejen osobě, ale především uznání těch hodnot, které ta osoba nějakým způsobem reprezentuje. Protože i bylo zmíněno, že jsem jedním z představitelů římskokatolické církve a myslím, že u nás je dobře, jestli si někdo všimne toho, že církev tady slouží a chce a má co nabídnout společnosti.
Eva Hůlková: Ve Vladislavském sále, na nejstarobylejším místě Pražského hradu, kde rokovali čeští králové, ocenil prezident Klaus 28 našich současníků - osobností z různých sfér lidského konání: účastníky odboje, vojáky z bojišť druhé světové války, bojovníky proti totalitním režimům, členy zahraničních misí, lékaře, pedagogy, vědce, umělce, sportovce a také dva duchovní katolické církve. Co to znamená pro církev a pro společnost? Arcibiskup Jan Graubner říká: rád bych věřil, že je to signál.
Jan Graubner: Který chce ukázat, že představitelé této společnosti si všímají i přínosu církve. Nejen kultury, sportu, armády a vědy, ale že si všímají i služby církve. Tato společnost, jak je vidět, potřebuje objevit duchovní hodnoty. Protože v poslední době jsme příliš zaujati hospodářstvím, a trochu zapomínáme na to, bez čeho by nebyla naděje při pohledu do budoucnosti. Protože hmotné zabezpečení je jistě důležité, ale to není všechno.
Eva Hůlková: Řád TGM můžeme chápat i jako připomínku toho, že naše moderní společnost hledá kořeny a snaží se navázat na masarykovské hodnoty. Jan Graubner dodává:
Jan Graubner: Máte pravdu, že je potřebné navázat na to, co tady bylo. Nemůžeme začít stavět na zelené louce od začátku. Určitě je potřebné se podívat do první republiky, ale nejen to: já myslím, že je potřebné se dívat i do těch dalších staletí, protože i ta nás nějakým způsobem poznamenávají. Jsou tam vysoké hodnoty a velké osobnosti, na které bychom neměli zapomínat, a jsou tam i lekce, ze kterých je možné se skutečně poučit.