V populaci přibývá infekce syfilis, kapavky i chlamydií. Lékaři zdůrazňují ochranu a testování

V době pandemie koronaviru se v Česku začaly častěji objevovat pohlavně přenosné nemoci, především syfilis a kapavka. A počty pacientů rostou i nadále. Podle předběžných dat Státního zdravotního ústavu bylo za loňský rok zaznamenáno skoro 2000 případů kapavky a více než 1100 lidí onemocnělo syfilis. Stejný trend zaznamenávají lékaři v celé západní Evropě.

„Úplně první reakce byla ta, že jsem byl strašně rád, že to nebylo HIV,“ vypráví pacient, u kterého lékaři diagnostikovali syfilis ve druhém stadiu letos v létě. „Pak jsem si uvědomil, že syfilis taky není nic slabého, že to je vážná nemoc.“

Po syfilis zůstává v těle jizva

Léčil se injekčně podávaným penicillinem. Podle svých slov se pravděpodobně nakazil při nechráněném pohlavním styku v zahraničí. Vyšší počet nákaz vidí v poslední době také v Centrální laboratoři Fakultní nemocnice Bulovka, jak potvrzuje Blanka Sýkorová z Oddělení klinické mikrobiologie.

Čtěte také

„V podstatě od období covidu se nám to rozrostlo. Vidíme to i u kapavky, i u syfilis. V laboratoři kultivujeme kapavku. Přímo k tomu je určený termostat, protože kapavka se musí dávat do CO₂ atmosféry. 24 hodin jsou uloženy v této atmosféře, potom je druhý den vyndáme a vyhodnocujeme, jestli tam je nějaký nárůst.“

V další laboratoři se vyhodnocují vzorky na syfilis. „Celý stojánek jsou vzorky, které jsme dnes vyšetřili. Pozitivních bylo asi šest. U syfilis existuje to, že i když je pacient odléčen, anebo není odléčen, ale kdysi dávno byl nakažen, tak v něm zůstává takzvaná sérologická jizva.

Testování může odhalit víc chorob

A tohle je test, který objeví syfilis, i když ji pacient měl už dávno. Mohou to být teď už staří pacienti, ale stále sérologickou jizvu mají.“ Podle mikrobioložky Blanky Sýkorové je také obvyklé, že laboratoř u některých pacientů potvrdí více pohlavních chorob najednou.

„Proto je potřeba, když člověk ví, že měl nějaký rizikový styk, byť je třeba náhodný nebo na dovolené, objeví se mu cokoliv nestandardního a má nějaké potíže, tak je dobré zajít na dermatovenerologii a udělat screening na všechny choroby, které připadají v úvahu. Protože některé z nich se nemusí projevit jako klinické příznaky, mohou být němé do nějaké doby a neléčené můžou způsobit velké problémy.“

Prevence a testování

K otestování, především po náhodném nechráněném pohlavním styku, vyzývá také infektolog David Jilich z Fakultní nemocnice Bulovka.

„V případě, že jsme se něčeho takového dopustili, žádné zdravotní obtíže na sobě nevnímáme, tak je dobré jeden dva týdny počkat, neboť některé ty testy, když se provedou příliš brzy, tak mohou ukázat takzvaně falešně negativní výsledek. No a to, co je ještě lepší, je ta prevence. To znamená buď se takového rizikového chování zdržet, anebo se chránit maximálně, jak je to možné. To znamená používání kondomu, ať už pro ženy, nebo pro muže.“

Čtěte také

Od roku 2011 rostou roční počty syfilis i kapavky, případně i chlamydiové infekce,“ připomíná vedoucí Národní referenční laboratoře pro diagnostiku syfilis Státního zdravotního ústavu Hana Zákoucká.

„Žen je tak do čtvrtiny a muži představují ten zbytek, zhruba tři čtvrtě všech těch případů. Většinově jsou postiženi akutními onemocněními, což u kapavky platí prakticky bez výhrady a bohužel i u syfilis, což je onemocnění, které u člověka proběhne akutně a pak dlouhodobě celoživotně zanechává protilátky. My v současné době diagnostikujeme daleko významnější procento, zhruba dvě třetiny případů čerstvého onemocnění, což jinými slovy znamená, že ta infekce koluje v populaci.“

Otestovat se lidé mohou nechat na dermatovenerologických pracovištích i bez doporučení praktického lékaře.

autoři: Andrea Skalická , mga
Spustit audio

Související