Většina Američanů o cimbálu nikdy neslyšela, ten nástroj sem ale patří, říká cimbalista Matěj Číp. Studium v USA si zařídil z dětského pokoje

12. březen 2024

Nebát se zeptat. To je rada mladého cimbalisty Matěje Čípa, který si sám pomocí telefonu a e-mailu zařídil studia hudby v americkém státě Dakota. Rodák ze vsi Hodslavice, kde mají jeho rodiče malou farmu, dnes žije v New Yorku a studuje náročný magisterský program. Nabídku na doktorát má z Číny a sám se, podobně jako jeho děda, čínsky naučil. O cestě za cimbálem, jehož zvuková koupel láká i ty, kteří o tomto nástroji v životě neslyšeli, s ním mluvila Renáta Spisarová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.