Všechno, co potřebujete vědět o očkování proti covidu. Poslouchejte speciální vysílání Radiožurnálu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v úterý představil očkovací strategii pro Česko. Jak bude vypadat a v čem se liší od postupů, které zvolily jiné země? Jak strategii hodnotí epidemiolog Roman Prymula? Pokulhává zásobování vakcínou kvůli Evropské unii, jak tvrdí premiér Andrej Babiš, nebo je chyba na české straně? Jak se na vakcinaci připravují nemocnice? A jaké nové očkovací látky čekají na schválení? Poslechněte si speciál Radiožurnálu a Plusu.

Strategie očkování, kterou v úterý představil ministr Jan Blatný, počítá se dvěma očkovacími fázemi. Resort původně předpokládal, že se k účinné látce  široká veřejnost dostane na přelomu března a dubna. Podle aktuální očkovací strategie se ale čekání o několik měsíců prodlouží.

Hosty Speciálu Radiožurnálu byli:

  • Matěj Skalický, redaktor Českého rozhlasu;
  • Roman Prymula, epidemiolog, bývalý ministr zdravotnictví, dnes poradce premiéra;
  • Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje (za ANO);
  • Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje (za ODS);
  • Václav Šimánek, ředitel FN Plzeň;
  • Lukáš Velev, ředitel nemocnice v Jihlavě;
  • Václav Šmatlák, člen předsednictva a bývalý předseda Sdružení praktických lékařů;
  • Martin Stropnický, velvyslanec v Izraeli, bývalý ministr zahraničí a obrany (za ANO);
  • Pavla Mudrochová, výkonná ředitelka Asociace public relations agentur (APRA).

Čtěte také

Několik očkovacích fází

Plošné očkování vypukne v polovině ledna a ministerstvo zdravotnictví akci rozdělilo na více fází. V lednu a únoru by očkování měly dostat nejrizikovější skupiny obyvatelstva, kam patří zdravotníci pečující o pacienty s covidem, senioři nad 80 let nebo klienti v domovech pro osoby se zdravotním postižením.

Od února do června se k účinné látce dostanou lidé starší 65 let nebo nezdravotnický personál nemocnic. Ve stejné době dostanou vakcínu také chronicky nemocní pacienti, kterých je zhruba milion a půl, pracovníci provádějící „epidemiologické šetření v ohniscích nákazy“ a učitelé a další zaměstnanci škol. V létě by se mělo dostat i na širokou veřejnost.

autoři: Radiožurnál , and , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.