Vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál na dlouhých vlnách definitivně končí k 28. únoru 2014

29. listopad 2013

Na svém zasedání dne 26. 11. Rada Českého rozhlasu schválila na návrh generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana ukončení vysílání na dlouhých vlnách v rámci optimalizace kmitočtového spektra, které povede k úsporám v mandatorních výdajích.

„Uzavírá se jedna dlouhá etapa šíření signálu Českého rozhlasu. Technický pokrok a změny v rozhlasových technologiích jsou veliké a nelze je nereflektovat a podporovat staré systémy. Proto ukončíme vysílání na dlouhých vlnách a část úspory bude v roce 2014 určena na propagaci těch platforem, na kterých bude Radiožurnál vysílat nadále bez dlouhé vlny.“ uvedl generální ředitel ČRo Peter Duhan.

Poprvé si posluchači signál z Topolné mohli naladit na konci roku 1951. Nejprve se z něj ozvala stanice Československo I, později Hvězda, a nakonec Radiožurnál. Vysílač je umístěn na Moravě nedaleko Uherského Hradiště a fungoval vyzářeným výkonem 650 kW. Jeho signál tak bylo v některých obdobích možné zachytit v podstatě v celé Evropě.

K ukončení vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál z vysílače Topolná dojde k půlnoci z 28. února na 1. března 2014.

Další informace o vysílání Českého rozhlasu a způsobech šíření signálu jednotlivých stanic najdete na webu www.rozhlas.cz.

Spustit audio
autor: Oddělení komunikace