Výzkum ostatků astronoma Tychona Brahe
V pátek se v Týnském chrámu v Praze po týdnu znovu zavřel hrob dánského astronoma Tychona Brahe. Astronomovy ostatky se celý týden zkoumaly v pražských laboratořích a vzorky z nich si odvážejí dánští vědci s sebou do Dánska.
Hrob Tychona Brahe byl naposledy otevřen v roce 1901 u příležitosti 300 let od jeho smrti. Ze stručných zápisů z tehdejšího výzkumu vycházel šéf vědeckého týmu, archeolog Jens Vellev během odkryvu i nyní:
„Z fotografií z roku 1901 jsme věděli, jak bude rakev vypadat, takže ta je skoro jako tenkrát. Ale vedle ní ležela dlouhá dřevěná rakev ženy Tychona Braheho a dřevo je poměrně dost zachovalé, takže doufám, že i kosti v ní, tedy kosti Tychonovy manželky jsou také v dobrém stavu. Alespoň v takovém jako v roce 1901. Takže možnost, že uděláme i analýzu jejích kostí, je celkem velká, když už to celé otvíráme.“
Vědci budou zkoumat zdravotní stav a příčinu smrti Tychona Brahe a rádi by prozkoumali i ostatky jeho manželky. První výsledky se však objeví až roce 2011.
Tycho Brahe přišel do Prahy poté, co upadl v nemilost dánského krále Kristiana IV. Jeho přínos vědě shrnuje doc. Martin Šolc z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy:
„Jeho význam pro rozvoj vědy je nesmírný, protože Tycho byl vlastně poslední, kdo pozoroval bez použití dalekohledu a jeho získaná data z měření hvězd, planet a Měsíce jsou mnohem přesnější, řekněme asi 20krát, než pozorování všech astronomů před ním.“
Jako luterán byl Tycho Brahe pochován do tehdejšího hlavního protestantského kostela – Chrámu Matky Boží před Týnem. Není tu ale jediný Dán, kus od něj jsou pochováni další dva dánští šlechtici, které tentýž král vyhnal ze země a jež našli uplatnění v armádě Rudolfa II.