V Českém rozhlase pracuji od roku 2012. Posledních pár let mě můžete slýchat z vysílání Radiožurnálu či ČRo Plus s vlastními příspěvky.
Když to dění ve světě dovolí, nejčastěji ode mně uslyšíte o novinkách a zajímavostech kolem moderních technologií, ale hlavně o věcech, které se týkají historie nebo Blízkého východu. Zvláštní slabost pak mám pro Svatou zemi, kam se od studií opakovaně vracím jak soukromě, tak pracovně.
Všechny články
-
Maoři přivítali prezidenta Petra Pavla tradičním rituálem. Česká delegace si při něm i zazpívala
Maorský rituál Powhiri je spojený s ceremoniálem uvítání významného hosta. Při své nedávné návštěvě Aucklandu ho absolvoval i český prezidentský pár s celou delegací.
-
Válka někdy přináší i obchodní příležitosti. Majitel bistra v Bejrútu vsadil na tradiční pokrm kibbe
Válka a izraelské bombardování vyhnaly z části Libanonu přes milion lidí. Kromě utrpení ale přináší i inspiraci a taky podnikatelskou příležitost.
-
Až 90 procent afrického kulturního dědictví je v Evropě a Americe. Dekolonizace muzeí se týká i nás
Během koloniálního období byla do Evropy odvezena velká část afrického hmotného dědictví. Byly to evropské mocnosti, také muzea, sběratelé umění a různí cestovatelé.
-
Světové kolébky zemědělských civilizací jsou teď závislé na dovozu potravin
Když ruská invaze na Ukrajinu přerušila dodávky obilí do světa, odhalilo to zároveň problém, podle kterého Blízký východ a subsaharská Afrika potřebují potraviny dovážet.
-
Tradice ve stínu betonu. Kulturní centrum v Addis Abebě bojuje o svou záchranu jako David s Goliášem
Co všechno má ustoupit ve jménu komerčního pojetí „vyšší kvality života“? Kulturní centrum v etiopské Addis Abebě statečně bojuje o s voji další existenci. Zatím úspěšně...
-
Etiopii chybí voda, Češi tak léta pomáhají v rozvoji infrastruktury
Etiopie je nejlidnatější vnitrozemská země světa, má víc než 110 milionů lidí. Větší část Etiopanů pracuje v zemědělství a nemá přístup k vodě.
-
Etiopie zažívá ekonomický boom. Proč rozvoj stojí za to sledovat i z pohledu Evropy?
Etiopie patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa a svůj rozvoj opírá hlavně o rostoucí populaci, přírodní zdroje a vodní energetiku.
-
Motorky, bahno a zlatokopové s kalašnikovy. Čeští vědci se na rozvojové misi v Etiopii nenudí
Geologie a dobrodružství na první pohled moc nejdou dohromady. Reportér Zdeněk Novák se v Etiopii přesvědčil, že to nemusí být vůbec pravda.
-
Spal na ulici a tančil. Dnes je majitelem úspěšného kulturního centra, které oceňuje i UNESCO
Za úspěchem kulturního klubu Fendika stojí životní příběh čtyřicátníka, který se nenechal semlít životem na ulici a svůj elán napřel do projektu, který pomáhá ostatním.
-
Etiopští židé se považují za ztracený dvanáctý kmen Izraele. Víru i tradice si udrželi po staletí
Židovská komunita v Etiopii po staletí žila v izolaci od většiny ostatních židů ve Středomoří a na Blízkém východě. Jak židé na severovýchodě Afriky žijí dnes?