Zelení budou hlasovat ve Sněmu proti sobě

27. září 2007

To by se za Joschky Fischera nestalo - tak bychom mohli zhodnotit nedávnou porážku, kterou od své členské základy utrpělo vedení německé strany Zelených na mimořádném götingenském sjezdu. Jádrem sporu byla německá vojenská účast v Afganistánu.

Drtivá většina delegátů zaujala podobný postoj jako Lafontainovi radikální levičáci a postkomunisté. Účast německých vojáků v kraji pod Hindukúšem je pro ně jednoduše nepřijatelná. Zejména nasazení průzkumných letounů tornádo a podíl Bundeswehru na protiteroristické operaci Enduring Freedom, nebo-li trvalá svoboda.

Postoj zradikalizované členské základny strany má několik důvodů. Operace Trvalá svoboda podle jejích odpůrců nevede k utlumení terorismu, jen ke zbytečnému zabíjení desítek nevinných civilistů. Tentýž důvod uvádějí, když odmítají nasazení průzkumných letounů. Nedůvěřují, že budou nasazeny jen na průzkum. Mají za to, že v případě potřeby, se nakonec použijí i k útoku na různé cíle. Souhlasí, že je povinností Západu Afganistánu pomoci s rekonstrukcí. Nerozporují, že obnova země se neobejde bez vojenské ochrany. Pro ni podle nich ale stačí stávající mandát Spojených národů, známý pod zkratkou ISAF. Argument, že i v rámci operací ISAF dochází k nechtěným obětem mezi nevinnými civilisty, je nechává chladným. Jednoduše usilují o zásadní změnu strategie. Méně vojenské přítomnosti, více pomoci při obnově zbídačené země. Neberou přitom v potaz skutečnost, že celý jih Afganistánu je opět pod kontrolou Talibanu, že talibanci usilují rozpoutat a rozpoutávají podobné peklo sebevražedných útoků, jako se děje v nedalekém Iráku, a že si ze všeho nejméně přejí obnovu země a spokojené Afgánce. Jedním slovem u zelených se odehrává návrat k poněkud zaslepeným pacifistickým postojům, charakteristickým pro ně ještě v osmdesátých letech minulého století.

Za Joschky Fischera, si v duchu říkají představitelé zelených, zejména ti, kteří proti svému původnímu přesvědčení, zavázáni usnesením sjezdu budou v jeho duchu hlasovat ve Spolkovém sněmu, by se něco takového nestalo. Nahlas to za ně říkají komentátoři. A někteří prudší členové strany. Daniel Con-Bendit, zelený europoslanec přirovnal stranu k mateřské školce. Hubert Kleinert, profesor politických věd ve Wiesbadenu, v osmdesátých letech zelený poslanec Spolkového sněmu charakterizoval usnesení sjezdu slovy jako: nedostatek realismu, velkohubost, antiamerikanismus, přistání na břichu, které stranu směruje víc k postkomunistům než k možné příští rudo-zelené koalici. Jinými slovy - všechno je opačně, než jak ještě donedávna usiloval bývalý předseda zelených a ministr zahraničí v Schröderově rudo-zelené vládě, Joschka Fischer. I když jsou spolu se Schröderem ze stejného politického vrhu, oba patří mezi studentské radikály z konce šedesátých let minulého století, Fischer v roli vicekancléře Schröderův někdy až vypjatý antiamerikanismus a pacifismus vyvažoval rozumnou a realistickou, především proatlantickou politikou. Vzbudil tak představu, že Zelení s konečnou platností vyrostli z dětských střevíčků sedmdesátých let, zejména však z politické puberty, jíž se vyznačovali ještě v letech osmdesátých.

Skutečnost, jak vidno, je poněkud jiná. Ukazuje se, že Joschka Fischer byl natolik velkou politickou osobností, že dokázal strhnout pozornost, nakonec i sympatie veřejnosti na sebe natolik, až se zrodilo obecně sdílené přesvědčení, že němečtí zelení a Joschka Fischer titíž jsou. Není tomu tak.

Dalo by se říci, že o nic nejde. Vždyť podíl na hlasech ve Spolkovém sněmu mají zelení jen o něco málo větší než zanedbatelný. Je ale zvykem v německé zahraniční politice, ať je u vlády kdokoli, nacházet u takovýchto rozhodnutí - jakým účast německých vojáků v zahraničí nepochybně je - souhlas napříč celým demokratickým spektrem. Volker Kauder, předseda poslaneckého klubu Unie nepochybuje o tom, že Sněm pokračování mandátu schválí. Vládne přece velká koalice a nebezpečí nákazy u sociálních demokratů ze strany zelených nepředstavuje velké riziko. Přesto ho případný nesouhlas zelených poslanců bude mrzet. O to víc bude mrzet samotné poslance v zelených lavicích. Vždyť budou hlasovat proti politice, které pomáhali na svět před několika málo lety svému bývalému předsedovi Joschkovi Fischerovi.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .

Spustit audio