Zmizelé židovské příběhy

Regině Mändlové bylo 75 let, když musela do transportu, do Vysokého Mýta se už nikdy nevrátila

Regina Mändlová měla ve Vysokém Mýtě obchod s metráží. V prosinci 1942 musela město opustit a s ostatními Židy odjela do terezínského ghetta. Domů se už nikdy nevrátila.

Regina Mändlová se narodila v roce 1866 manželům Bergerovým, kteří se do Vysokého Mýta přestěhovali z Hroubovic. Na náměstí koupili patrový dům a v jeho přízemí si otevřeli obchod se sukny. V horním patře početná rodina Bergových bydlela, Regina měla devět sourozenců. 

V roce 1890 se Regina vdala za Ludvíka Mändla, který se podle zápisů v rodinné kronice věnoval studiu talmudu. Žili u rodičů a Regina převzala vedení podniku.Narodili se jim tři děti, bohužel první dvě v ranném věku zemřely a dospělosti se dožila jen dcera Boženka. 

Regina Mändlová se svojí sestrou, dcerou Boženou a jejím mužem Hruškou

Ostatní sourozenci se do rodného domu ve Vysokém Mýtě často vraceli a navzájem se podporovali. Když se Boženka Mändlová hlásila na studium medicíny, připravoval ji jeden ze strýců pražský právník Šalomon Berger na přijímací zkoušky. Ty úspěšně složila a během studií se seznámila se spolužákem Prokopem Hruškou, za kterého se provdala a odstěhovala se za ním do Litomyšle.

Po příchodu německých okupantů a zavedení protižidovských opatření Regina Mändlová o svůj obchod přišla a v prosinci 1942 musela s ostatními Židy opustit město a přesídlit do Terezína. Z Vysokého Mýta s ní odjížděl i synovec František Berger, bezdětný právník, který žil v domě na náměstí v č.p. 98.

moták

Dcera Boženka byla chráněná smíšeným manželstvím a transportu se tak vyhnula, podporovala maminku balíčky až do prosince 1943, kdy byla Regina Bergerová zařazena do transportu dál na východ. V tomto transportu odjeli všichni lidé pokročilého věku, bez selekce byli posláni do plynových komor Osvětimi a tam chladnokrevně zavražděni.

Příběh Františka Bergera

František Berger se narodil v Litomyšli, kde vystudoval gymnázium. Později na Karlově univerzitě studoval práva. Usadil se ve Vysokém Mýtě ve vlastním domě, ale po zavedení protižidovských opatření žil několik měsíců spolu se svou tetou Reginou Mändlovou. Společně odešli do Terezína, ale František byl zařazen do dalšího transportu už v září 1943. Byl zavražděn v Osvětimi.

Kameny pro zmizelé příběhy

Osudy Reginy Mändlové a Františka Bergera budou od září 2023 připomínat dva Kameny zmizelých před jejich domy na náměstí Přemysla Otakara II. Potomci Reginy Mändlové uchovávali od války kožené pouzdro s motáky a dopisy, které v roce 2023 věnovali Regionálnímu muzeu ve Vysokém Mýtě. Jejich prostřednictvím lze alespoň z části rekonstruovat tragický osud této vysokomýtské židovské rodiny.  

Díky mosazným kostkám v dlažbě tak jméno Mändlová a Berger nebude zapomenuto.

Regina Mändlová před rodinným obchodem ve Vysokém Mýtě
autor: KSA
Spustit audio

Související