Zmizelé židovské příběhy

Berta Roštejnská se rozvedla, aby ochránila svoje dcery, sama zahynula v Osvětimi

Manželé Roštejnští bohužel uposlechli dobře míněných rad a svoje manželství nechali rozvést už na jaře roku 1940. Berta se odstěhovala a žila na jiné adrese až do prosince 1942, kdy musela nastoupit  do transportu. 

Rudolf Roštejnský se se svojí budoucí ženou Bertou seznámil na Slovensku, v roce 1924 měli svatbu a o rok později se jim v Žilině narodila první dcera, o tři roky později druhá. V roce 1932 se celá rodina přestěhovala do Pardubic, kde Rudolf získal práci u firmy Trio. Měl obchod s látkami a střižním zbožím na rohu Pernerovy ulice v domě stavitele Leiského. Nad obchodem bydleli až do léta roku 1937, kdy se přestěhovali o sto metrů dál do domu č.p. 1868. 

Dcerám bylo na počátku německé okupace třináct a deset let. Po rozvodu a odstěhování maminky žily jen s otcem a maminku víceméně potají navštěvovaly. Berta Roštejnská byla povolána do transportu v prosinci 1942. 

Poslední pozdrav ze shromaždiště před transportem do Terezína

V rodinném archivu vnuka Jana Sakaře se dochoval zřejmě poslední vzkaz Berty Roštejnské svému muži a dcerám. Poslala ho z budovy obchodní školy, kde byli Židé před odjezdem do Terezína internováni. 

Terezínské ghetto bylo tou dobou už přeplněné a tak byla většina pardubických Židů po krátkém pobytu v Terezíně zapsána do dalších transportů dál na východ. Na konci ledna 1943 odjíždí do Osvětimi i Berta Roštejnská, kde byla pravděpodobně hned po příjezdu zavražděna v plynové komoře.

Rudolf Roštejnský pracoval za války u pardubické firmy Vadas, jejíž zaměstnanci se i s majitelem dostali do problémů za protiokupační činnost. Rudolf byl zatčen, souzen a poslán do koncentračního tábora v Buchenwaldu. Dcery zůstaly samy, starší už byla plnoletá, ale mladší dcera chodila ještě do školy. V posledním roce války pak byla totálně nasazena do továrny Na Zavadilce. 

Berta Roštejnská z Pernerovy ulice

Rudolf Roštejnský se z koncentračního tábora po válce vrátil. Na svoji ženu čekal marně. Když se v roce 1948 odhaloval na židovském hřbitově památník pardubickým obětem holokaustu, Rudolf Roštejnský si nepřál, aby mezi nimi bylo jméno Berty. Nevěřil, že tragédie druhé světové války byla posledním pogromem na Židech a nadále chránil svoje děti, stejně jako na jaře 1940, kdy se s Bertou domluvili na úředním rozvodu.

Po osmdesáti letech se Bertiny vnuci a vnučky a jejich děti sešli v Pernerově ulici před domem, ze kterého Berta na jaře 1940 musela odejít, a spolu s německým umělcem Gunterem Demnigem položili do dlažby Kámen zmizelých. Za Bertu Roštenskou, zavražděnou v roce 1943 v Osvětimi. Aby její jméno nebylo zapomenuto.

autor: KSA
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.