10. výročí událostí 11. září v USA v programu stanic Českého rozhlasu
Tuto neděli uplyne 10 let od teroristických útoků na USA. Během nich zemřelo téměř 3 000 lidí. Pozornost tématu terorismu a celosvětovým změnám, ke kterým po těchto událostech došlo, věnují ve svém vysílání všechny stanice Českého rozhlasu.
Český rozhlas 1 – Radiožurnál se již několik dní zabývá otázkami: Jak se teroristické útoky odrazily na hospodářství Spojených států? Jak ovlivnily turistický ruch nejen v USA, ale v celém světě? Proč dnes musejí lidé v Americe procházet bezpečnostními kontrolami v muzeích a proč ne třeba ve vlacích? Co přineslo 11. září americkým muslimům? Proč měla vláda prezidenta Bushe tak velkou podporu americké veřejnosti nejen při zahájení války v Afghánistánu, ale také v Iráku? Jak velká je podpora dnes? Jaký dopad mělo 11. září na Českou republiku? To vše v exkluzivních reportážích a dokumentech nejen od severoamerického zpravodaje Víta Pohanky. V den výročí, v neděli 11. září, odvysílá Radiožurnál od devíti hodin dopoledne mimořádnou hodinovou diskusi, ve které se bude moderátor Jan Pokorný ptát svých hostů, jak 11. září 2001 změnilo Ameriku a svět.
ČRo Rádio Česko uvede rozhovor s velvyslancem USA v Praze Normanem Eisenem. Tématem bude boj proti terorismu deset let po útocích z 11. září, ale také o českoamerické vztahy tehdy a dnes. Ve Studiu Česko bude hostem architekt Jiří Boudník, který dlouhou dobu žil v New Yorku a 11. září 2011 se tam zapojil záchraných prací. Oba pořady stanice odvysílá v neděli 11. září ve Světě o druhé.
Český rozhlas Dvojka připravuje speciální vydání pořadu Dobré ráno, Česko!, který bude 11. září moderovat Jiří Pešina. Do studia si pozval reportážního fotografa Jana Šibíka, bezpečnostního poradce na terorismus a bezpečnost, bývalého náčelníka vojenské zpravodajské služby Andora Šándora a Milana Vodičku, reportéra Mladé fronty Dnes z New Yorku.
Vysílání na stanici Český rozhlas 3 - Vltava přinese zvláštní vydání pořadu Mozaika, ve které zazní rozhovor s psycholožkou Simonou Měchovou o vlivu událostí 11. září na jednotlivce i společnost a státy obecně. Vysílat se bude v pátek 9. září 2011.
Analyticko – publicistická stanice Český rozhlas 6 se na výročí zaměří v pořadech Zaostřeno na moderní dějiny (atentáty od přelomu 19. a 20. století), Studio STOP (jak tyto atentáty ovlivnily globální politiku), Téma (konspirační teorie - autor Pavel Hlavatý), Portréty (George Bush ml.) a Hovory o Evropě (jak se během 10 let vyvíjela bezpečnostní politika EU).
Český rozhlas Radio Wave připravil na sobotu 10. září od 21.00 hodin pořad Vizionáři s podtitulem „Deset let po pádu WTC“. Zabývat se bude otázkou, jak se změnil svět po útoku na známé newyorské věže a zejména jaké byly následky 11. září 2001 ve sféře spirituality. Jak ovlivnila tato událost komunikaci mezi zástupci různých náboženství, zvláště pak vztahy mezi křesťany a muslimy?
Na stanici Leonardo je například pro Historický magazín Zrcadlo připraven rozhovor s Michalem Kopečkem z Ústavu pro soudobé dějiny. Hovořit se bude kupříkladu o tom, kde je hranice mezi současností a minulostí či jaké jsou nejnovější mezníky dějin.
Úvahy a témata spojená s tragickým výročím budou mít samozřejmě své místo i ve vysílání regionálních stanic. Český rozhlas Plzeň si do pořadu Náš host pozval fotografa Jiřího Boudníka, který byl přímým účastníkem záchranářských prací v New Yorku v září 2001. Český rozhlas Region, Středočeský kraj nabídne svým posluchačům v pátek 9. září po 11. hodině rozhovor s někdejším zpravodajem České tiskové kanceláře ve Spojených státech Vlastimilem Milým, který se v den útoků nacházel ve Washingtonu. Další z očitých svědků, zpěvačka Jitka Charvátová, bude hostem ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice.
Zahraniční vysílání Českého rozhlasu ČRo 7 – Radio Praha bude výročí 11. září reflektovat z hlediska reakcí českých politiků a domácí odborné veřejnosti.
Bližší informace o pořadech všech stanic Českého rozhlasu včetně přesných termínů vysílání najdou posluchači na webových stránkách rozhlas.cz.