Biskup Václav Malý: Návštěva papeže v Bahrajnu nezbourá náboženské předsudky. Ale je důležité, že má odvahu k setkání

4. listopad 2022

Papež František je v Bahrajnu, na své čtvrté zahraniční cestě v letošním roce. „V muslimské zemi je potřetí,“ připomíná Václav Malý v pořadu Jak to vidí... „Bahrajn je otevřenější zemí a chce se stát Libanonem východu. Libanon byl dlouhá léta příkladem země, kde žili v míru křesťané i muslimové,“ vysvětluje světící biskup pražský. Podle něj chce ovšem Bahrajn zvolit jinou cestu k dialogu.

Papež František ve čtvrtek přicestoval na čtyřdenní návštěvu Bahrajnu. Země s více než jedním a půl milionem obyvatel je další z arabských států, které pontifik v průběhu let navštívil v rámci své snahy o zlepšení vztahů s islámským světem.

„Je dobře, že papež má odvahu,“ komentuje cestu Malý a dodává, že si nelze slibovat okamžité výsledky. „Lze ale říci: Ano, setkali jsme se a řekli jsme si, že by bylo dobré jít tímto směrem.“ 

Dialog mezi Východem a Západem

Papež se účastní diskusního fóra, jehož cílem je hledat cesty, jak se Východ a Západ může spojit pro dobro celého lidského rodu. „Dlouholeté úsilí papeže Františka ukazuje příznivou tvář,“ míní světící biskup pražský na Dvojce.

Václav Malý v rozhovoru se Zitou Senkovou připomíná, že pokud nebude smír mezi stoupenci různých náboženství, tak nebude smír ani na naší planetě. „Návštěva papeže v zemi, kde katolíci mohou otevřeně praktikovat víru, je velice důležitým gestem.“ 

Papež František je v Bahrajnu na své 39. apoštolské cestě a čtvrté zahraniční cestě v letošním roce. „V muslimské zemi je potřetí,“ připomíná Malý. „V roce 2019 navštívil Emiráty, před rokem byl v Iráku.“ 

Bahrajn hledá cestu ke smíru

„Bahrajn je otevřenější zemí a chce se stát Libanonem východu. Libanon byl dlouhá léta příkladem země, kde žili v míru křesťané i muslimové,“ vysvětluje důsledky papežské mise Václav Malý. „Bohužel zde občanská válka zanechala své stopy stopy a Libanon se dnes ocitá v hospodářské, společenské i náboženské krizi.“

Podle biskupa chce Bahrajn zvolit jinou cestu k dialogu. „Je zajímavé, že už v roce 1999 navázal diplomatické styky s Vatikánem a teď poslední době i se státem Izrael. Zároveň tam postavili kostel,“ uzavírá téma. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.