Český rozhlas Brno slaví 100 let
Český rozhlas Brno si v letošním roce připomene významné výročí. Dne 1. září 2024 uplyne přesně 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v Brně a na Moravě. U příležitosti jubilea brněnské studio Českého rozhlasu nabídne speciální pořady ve vysílání, bohatý program pro veřejnost i zajímavé výstavy.
„I letos bude mít Český rozhlas další významný důvod slavit. Sté výročí si připomene naše nejstarší, největší a také nejposlouchanější regionální stanice. Posluchači Českého rozhlasu Brno se mohou těšit na mnoho zajímavých pořadu, projektů a výstav. Oslavy i doprovodný program se budou odehrávat po celém moravském regionu, bude tedy spousta příležitostí se potkat a připomenout si jubileum brněnského studia,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Dramaturgie oslav bude gradovat od výročí prvních pokusů využití vysílače Komárov v polovině května směrem k výročnímu dni 1. září. „Stoletému jubileu jsme podřídili v zásadě celý rok. Ve vysílání budeme nejen vzpomínat, ale přineseme i několik nových pořadů, zároveň ovšem chystáme spoustu doprovodných akcí. Ty mají poukázat na širokou činnost našeho rozhlasu, která během celé historie zahrnuje zpravodajství a publicistiku, hudbu, zábavu i poučení, natáčení mluveného slova či záznamy koncertů,“ uvedl ředitel Českého rozhlasu Brno Josef Podstata.
Ve vysílání zazní legendární pořady a nahrávky z archivu, mezi nimiž lze připomenout například hudební Rozhlasové lásky Jana Daleckého. Barevný zpívající svět Jaromíra Nečase zase vrátí na scénu rozhlasový hudební festival v Brně, a to pod jménem legendárního hudebního dramaturga.
Čtěte také
Každý měsíc se otevře rozhlasová Sedmička, tedy Studio 7, aby se v něm setkali Fajnšmekři spojení s rozhlasem a rozhlasovou hudbou. Posluchači se mohou těšit na velká jména, k nimž patří například Miloš Štědroň, současné umělce, oceňované osobnosti i výrazné talenty. Akce Daruj krev s Českým rozhlasem bude mít opět zastávku v Brně, kde zásluhou mistra zvuku Vladimíra Masaříka v roce 1992 vznikla. Tváří akce se stane moderátor Pavel Kašpar.
Středobodem oslav bude rozhlasová budova v Beethovenově ulici. „Při plánování oslav jsem se držel jedné myšlenky. Budova, ve které dnes sídlíme, byla původně bankou. A já si myslím, že ten nádherný dům zůstal bankou i doteď. Je to taková banka rozhlasových pokladů a to bychom chtěli lidem přiblížit, “ uvedl koordinátor vzpomínkových akcí Jaromír Ostrý.
K běžné rozhlasové produkci a akcím v přízemí budovy se přidají i podcasty natáčené na unikátní střešní terase. Při dnech otevřených dveří 17. až 19. května návštěvníci naposledy uvidí v dosavadním stavu někdejší trezorovou místnost v suterénu rozhlasové budovy. Ta se ve výroční den 1. září otevře jako expozice věnovaná historii rozhlasu na Moravě. Vzniká pod názvem 100 pokladů brněnského rozhlasu.
Slavit se bude i mimo rozhlasová studia. V sobotu 27. dubna se součástí Pochodu za krásami okolí Nedvědice stane jubilejní trasa rozhlasu, na neděli 26. května je připravena Rozhlasová pouť s poděkováním za sto let, a to ke svatému Antonínkovi u Blatnice na Slovácku. V červnu nebude brněnský rozhlas chybět při události, u jejíhož zrodu stál – u strážnických slavností. Speciální prohlídku ulicemi moravské metropole po rozhlasových tradicích připravuje i TIC Brno a na desítky míst zamíří besedy spojené s rozhlasem.
Výstavy k rozhlasovému výročí chystá od 15. května i Muzeum města Brna na Špilberku a od 22. května Technické muzeum v Brně.
Jako symbolický dárek k narozeninám věnuje brněnský rozhlas svému městu knihu, která vzniká pod pracovním názvem 100+24 brněnských absurdit, bizarností a roztomilostí. Autory jsou rozhlasoví tvůrci Miloš Šenkýř a Tomáš Kremr.
Pomyslným vyvrcholením oslav bude nejen samotný výroční den 1. září, ale také komponovaný galavečer hudby a slova Sto let je jen začátek!, který se uskuteční 19. října v Městském divadle Brno. Moderátorem večera bude Michal Isteník.