Český rozhlas připomene 51. výročí okupace Československa pietním aktem

U příležitosti 51. výročí srpnových událostí roku 1968 se ve středu 21. srpna v 11.00 hodin před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze uskuteční pietní akt s kladením věnců.

Vzpomínkové akce se zúčastní čelní představitelé státu, zástupci Českého rozhlasu a pamětníci srpnových událostí. Slavnostní projevy zahájí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, s proslovy se dále připojí předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera, předseda PS PČR Radek Vondráček, velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Mezi pamětníky budou přítomni bývalí pracovníci tehdejšího Československého rozhlasu Věra Homolová, Tomáš Tomka, Jitka Borkovcová či Richard Seemann.

Český rozhlas při této příležitosti zároveň v budově v Římské ulici 13 zpřístupní virtuální instalaci s názvem Návrat ’68, která kombinuje moderní technologie k distribuci prostorového obsahu s možnostmi imerzní žurnalistiky. Imerzní zážitek ve virtuální realitě je postavený na reálné dobové fotografii a pracuje s emocemi, jež prožívali lidé během okupace samotné. Uživatel se dostává do situace mladého muže, který vlastním tělem brání vjezdu tanků do svého rodného města, a na druhé straně do pozice tankisty, který najíždí na neozbrojené mladé lidi.