Český rozhlas připomene 51. výročí okupace Československa pietním aktem

16. srpen 2019

U příležitosti 51. výročí srpnových událostí roku 1968 se ve středu 21. srpna v 11.00 hodin před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze uskuteční pietní akt s kladením věnců.

Vzpomínkové akce se zúčastní čelní představitelé státu, zástupci Českého rozhlasu a pamětníci srpnových událostí. Slavnostní projevy zahájí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, s proslovy se dále připojí předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera, předseda PS PČR Radek Vondráček, velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Mezi pamětníky budou přítomni bývalí pracovníci tehdejšího Československého rozhlasu Věra Homolová, Tomáš Tomka, Jitka Borkovcová či Richard Seemann.

Čtěte také

Český rozhlas při této příležitosti zároveň v budově v Římské ulici 13 zpřístupní virtuální instalaci s názvem Návrat ’68, která kombinuje moderní technologie k distribuci prostorového obsahu s možnostmi imerzní žurnalistiky. Imerzní zážitek ve virtuální realitě je postavený na reálné dobové fotografii a pracuje s emocemi, jež prožívali lidé během okupace samotné. Uživatel se dostává do situace mladého muže, který vlastním tělem brání vjezdu tanků do svého rodného města, a na druhé straně do pozice tankisty, který najíždí na neozbrojené mladé lidi.

Spustit audio