Český rozhlas spustil nový jazzový web a online rádio

18. leden 2011

Český rozhlas spustil nový tematický web věnovaný výhradně jazzu. Součástí stránky je i webové rádio s názvem Euro Jazz. Projekt vznikl v intencích zadání prozatímního ředitele Českého rozhlasu Petra Duhana „vytvářet nízkonákladové weby a soustředit se na využití vnitřních rezerv“. Adresa stránky je jazz.rozhlas.cz.

ČRo Jazz je nový, nadstaniční web, který integruje jazzový obsah z různých stanic Českého rozhlasu do jedné stránky. Jeho cílem je přinášet aktuální zpravodajství zejména náročným zájemcům o jazzovou hudbu s vyhraněným vkusem, kterým nedostačuje nabídka stávajících jazzových pořadů. Mimo aktuální zpravodajství zde čtenáři najdou tipy na jazzové koncerty, zajímavé akce a jazzová alba, pravidelně vypisovanou soutěž a také archiv jazzových pořadů stanic Českého rozhlasu. Organizačně je projekt zajišťován redaktory Českého rozhlasu 3 – Vltava.

Součástí stránky je také „Euro Jazz“, webcast, který je z pohledu posluchačů srovnatelný s kvalitními jazzovými internetovými rádii ve světě. Nejedná se však o samostatnou stanici, nýbrž internetový projekt spravovaný Českým rozhlasem 3 – Vltava.

Jak vyplývá z názvu, Euro Jazz bude vysílat z větší části (60 % vysílacího času) jazz z evropských zemí. „To hlavně proto, že se chceme odlišit. Americký be-bop a swing vysílají na internetu tisíce rádií z celého světa a navíc je hrajeme i na Vltavě. V Česku vyrůstá nová generace jazzových hudebníků, která má respekt k tradici, ale zároveň pokukuje po tom, co se děje v Polsku, Francii či Norsku, což jsou dnes jazzové velmoci. Evropský jazz představuje fenomén, který není možné opomíjet, a právě veřejnoprávní rozhlas by mu měl dát prostor,“ říká Petr Vidomus, hudební publicista a redaktor nového webu. Dramaturgicky je kladen akcent na současnou jazzovou tvorbu, v tematických blocích si však najdou své i příznivci starších žánrů jako swingu a hard-bopu. Navzdory názvu zde má své místo i jazz český a americký.

Euro Jazz je možné poslouchat 24 hodin denně, pouze přes zařízení připojené na internet. Kromě stránek Českého rozhlasu lze k tomuto využít rozcestníky internetových rádií, např. Play.cz. Stream vysílá ve formátech WMA, AAC, MP3 a OGG v několika variantách bitrate. Nejvyšší zvukovou kvalitu přitom poskytne formát OGG při bitrate 256 kbps. Je možné využít také aplikaci pro poslech v iPhone a v mobilních telefonech s operačním systémem Android. Informace o právě vysílané skladbě se zobrazují při poslechu ve všech formátech kromě WMA v přehrávači Winamp, v nejbližší době bude tato služba dostupná i v ostatních přehrávačích.


Při vývoji webu jazz.rozhlas.cz bylo využito redakčních a technických rezerv Českého rozhlasu 3 – Vltava, což také znamená nízké náklady v porovnání se srovnatelnými projekty. „Je to jednoduché: chceme využít obrovského zázemí, které instituce, jakou je Český rozhlas, má. Máme přece neskutečné množství archivních jazzových nahrávek, kvalitní redaktory a také kontakty. Projekt nevyžaduje výplatu honorářů externistům. Výdaje jsou tak spojené hlavně s licencemi na vysílací software,“ upřesňuje Vidomus.

Spustit audio
autor: Oddělení komunikace