Daruj krev s Českým rozhlasem

V Česku chybí přes 150 tisíc dárců krve a nových dárců ubývá. Přitom darovat krev je nejjednodušší způsob, jak můžete někomu zachránit život. Ve Světový den dárců krve 14. června proto vyzýváme naše posluchače a posluchačky, aby se nebáli jít darovat krev, stali se prvodárci a darovali krev opakovaně. Darovat krev zabere jen dvě hodiny času a je to to nejlepší, co můžete udělat.

Projekt Daruj krev s Českým rozhlasem vznikl v roce 1992 a od té doby se k posluchačům několikrát vrátil. Jeho cílem je zvýšit zájem o dárcovství krve a především oslovit prvodárce, tedy lidi, kteří dosud krev nikdy nedarovali. Právě kvůli zaměření na mladé dárce se projektu Daruj krev nyní věnuje Radio Wave.

V pátek 14. června 2019 se ve vysílání a na webových stránkách Radia Wave můžete seznámit se základními informacemi o darování krve, poznat ho prostřednictvím reportáží a vyslechnout si debaty o nových poznatcích a otázkách na poli dárcovství.

Devatero pro darování krve

1) Darujte jen, pokud se cítíte zdraví a splňujete předpoklady pro darování. Ženy by neměly darovat v období menstruace ani tři dny před a po něm.

2) Den před odběrem nepijte alkohol a nejezte tučná jídla, hodně pijte.

3) V den odběru ráno klidně snídejte, jen bez tučných a mléčných výrobků.

4) Dávejte pozor na léky konzumované v posledních dvou týdnech, např. některé léky na bolest či nachlazení, ale i ty, které berete pravidelně.

5) Na odběrové místo si nezapomeňte vzít občanku a kartičku pojišťovny.

6) Připravte se na vyplnění dotazníku dárce krve, kde zohledníte svůj zdravotní stav a vyloučíte možná omezení odběru.

7) Před samotným odběrem absolvujete vyšetření u lékaře a bude vám nejprve odebrán vzorek krve pro zjištění krevního obrazu a dalších náležitostí.

8) Je-li vše v pořádku, bude vám odebrán necelý půllitr krve. V daný den máte nárok na volno, šetřete se, pijte hodně tekutin.

9) Nebojte se jít darovat. Je to jednoduchá a velmi potřebná věc, stačí jen překonat strach a nejistotu.

Nejnovější články

Stránky