Filip Černý
Věnuje se publicistice, připravuje pořad Jihočeši nebo O knihách s knihovnicí.
V Českém rozhlase České Budějovice v současnosti pracuji jako redaktor publicistiky. Spolupodílím se na některých programových řadách a rubrikách, například Jihočeši nebo O knihách s knihovnicí, a natáčím příspěvky pro vysílání.
Narodil jsem se v Praze v roce 1971 a během svého života jsem vystřídal celou řadu bydlišť i zaměstnání. V roce 1992 mne osud zavál do jižních Čech, které se od té doby staly mým domovem.
V roce 2002 jsem nastoupil do českobudějovického studia Českého rozhlasu. Po několikaměsíčním pobytu v redakci zpravodajství jsem se stal redaktorem v redakci publicistiky. Za tu dobu jsem se novinářsky věnoval celé škále témat, mimo jiné jsem od roku 2005 do roku 2011 natáčel seriál Kořeny, který vycházel i knižně.
V práci se rozhodně nenudím; pokud si potřebuji vyčistit hlavu a na chvíli vypnout, rád sáhnu po nějakém comicsu nebo se vydám na pěší výlet. Mezi mé oblíbené destinace patří zřícenina Karlshausu u Purkarce, přírodní památka Černýšovické jalovce nebo kostelík sv. Rozálie u Bernartic.
Všechny články
-
Občanský, nautický, astronomický. Existují tři druhy soumraku, v létě ale nikdy není úplná tma
Soumrak není jen jeden. Jak vysvětluje astronom, odborníci rozlišují tři druhy soumraku. První z nich je občanský. Nastává, když se Slunce nachází šest stupňů pod obzorem.
-
Kniha Ruce houslisty vypráví příběhy pěti generací česko-německé židovské rodiny
Povídkovou knihu Aleny Ježkové představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále pořad přináší rozhovor s Alešem Palánem o jeho knize Robinsoni a donkichoti.
-
Ikona Jihočeského divadla i drzá rybářka. To byla Hana Bauerová
Ve věku 91 let zemřela legenda českého divadla, herečka Hana Bauerová. Když jako dvacetiletá odcházela z Prahy, netušila, že českobudějovickému divadlu bude věrná 60 sezón.
-
Nejromantičtější most stojí ve Stádleci. Původně vedl přes Vltavu, dnes překlenuje Lužnici
Řetězový most postavil podnikatel Vojtěch Lanna roku 1847 na řece Vltavě. O sto padesát let později byl kvůli stavbě Orlické přehrady rozebrán a přesunut nad řeku Lužnici.
-
Větší úplněk než obvykle uvidíte na obloze v květnu, k tomu se přidá částečné zatmění
Do úplňku doroste Měsíc 16. května. Navíc podle astronoma Miloše Tichého můžeme zaznamenat, že se bude mluvit o superúplňku. Měsíc totiž bude blíže Zemi, tedy i větší.
-
Co se skrývá v paměti Šumavy, Blaníku nebo Řípu, odhaluje kniha historika Eduarda Maura
Publikaci historika Eduarda Maura Paměť hor představuje knihovnice Helena Stejskalová. Dále pořad přináší ukázku z knihy Slavnost květů s kocourkem Kosmosem.
-
Kdo si v květnu přivstane, uvidí spoustu planet
A kdo si ještě k tomu poslechne Jihočeské nebe, tak se dozví, v čem Saturn trumfnul Jupitera.
-
O tom, že dědeček byl v koncentráku, se doma nikdy nemluvilo
Jakuba Katalpa, respektive vlastním jménem Tereza Jandová, má na svém kontě řadu knih, oceněných čtenáři a kritiky.
-
Výroba keramiky a jihočeské město Bechyně patří odjakživa k sobě
První zmínky o hrnčířích v Bechyni pocházejí z renesance. Dnes tam můžete navštívit Mezinárodní muzeum keramiky.
-
Krajinu a lidi pod Kletí přibližuje výstava v Českém rozhlase České Budějovice
Výstavní prostory Českého rozhlasu České Budějovice ožily novou výstavou. Během května je v nich k vidění průřez tvorbou chvalšinské malířky Anny Anderlové.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »