Hledej kešky s Českým rozhlasem
Stále se v mnoha zemích na světě hodně mluví o hře zvané Geocaching. Je to turistická hra, jejímž úkolem je za pomoci zařízení s GPS najít schovaný poklad, tedy tak zvanou „keš“ nebo „kešku“, jak se jí česky neformálně říká.
Vzhledem k tomu, že aplikaci pro hledání je nyní možno stáhnout do každého "chytrého" telefonu, je hledání čím dál jednodušší. Rozhlas má kešky na místě prvního vysílání ve Kbelích, v Karlíně a blízko vysílače Kleť na jihu Čech. Zcela nově je udělaná keš na budově Českého rozhlasu, která byla publikována pod názvem Voláme všechny Čechy. Bohužel díky velkému zamudlení oblasti je velmi často kradena. Nově byla do našeho seznamu přidána Keška u Haška v Lipnici.
„Kešky“ mají podobu různě velkých schránek, které obsahují tzv. logbook – sešit nebo při malé velikosti schránky třeba jen pruh papíru, na který záznam o nálezu zapíšete a dále podle velikosti tužku, drobné předměty na výměnu apod. Údaje o její poloze a nápovědu, jak skrýš najít, zjistíte po přihlášení na mezinárodní stránky hry geocaching.com. Tam také později vystavujete na odiv ostatním hráčům své úspěchy.
Cílem hledání není ani tak co nejvyšší počet pokladů, které „vykopete“ neboli tak zvaně „odlovíte“, ale návštěva zajímavých míst, u kterých jsou kešky umístěny. K takovým zajímavým místům by vás chtěl dovést i Český rozhlas. Proto jsme pro vás připravili velkou rozhlasovou putovní sérii „kešek“, umístěných na místech, která jsou pro rozhlas a jeho vysílání důležitá a se kterými je rozhlas nějakým způsobem spjat (budovy, historická místa, vysílače apod.).
K tomu, abyste si informace o „keškách“ mohli přečíst, případně údaje načíst do svých GPS přístrojů (stačí i mobilní telefon, který má GPS), se musíte zaregistrovat na oficiálních stránkách hry Geocaching. Je to jednoduchý úkon (samozřejmě zadarmo), který vás k ničemu nezavazuje. Pokud byste tápali, můžete si všechny informace o hře a jejích pravidlech prostudovat na českých stránkách Geocachingu.
Naše hra Hledej kešky s Českým rozhlasem se bude postupně rozšiřovat o nové a nové kešky po celém území České republiky a doufejme i v zahraničí. Začít však můžete již dnes.
Keš číslo 1:
Stanice Český rozhlas Vltava si pro vás připravila krátkou multikeš po stopách spisovatele Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou, kde Hašek žil a dokonce provázel turisty po lipnickém hradě. Má číslo GC5ZW1E a název Keška u Haška.
Tato keš má upozornit na nové zpracování jedné z nejslavnějších českých próz – románu Osudy dobrého vojáka Švejka, kde v hlavní roli vystupuje Oldřich Kaiser. Všechny čtyři díly Osudů dobrého vojáka Švejka v jeho podání nabízí po celé léto 2017 stanice Český rozhlas Vltava, stejně tak jako možnost přemýšlet o významu románu i jeho titulní postavy pro současnost. Nahrávku je možno i zakoupit v prodejně Radioservisu na Vinohradské 12, Praha 2 nebo na webu www.radioteka.cz.
Další informace o vysílání o díle a z díla Jaroslava Haška naleznete na webu stanice Vltava.
Keš číslo 2:
Druhé místo, kam bychom vás chtěli zavést, je historická budova Českého rozhlasu (dříve Československého) na Vinohradské ulici 12 v Praze 2. Keš se jmenuje Voláme všechny Čechy! Základní údaje o ní si můžete přečíst i bez přihlášení zde, kompletní informace včetně výchozích souřadnic získáte až po přihlášení na geocaching.com.
Hledání jejího umístění je provázeno malou hádankou. Jedná se totiž o tzv. multicache. To znamená, že na souřadnicích, udaných v záhlaví listingu, nenaleznete rovnou skrýš s keškou, ale indicie, které vám pomohou vyluštit konečné souřadnice. Ke hledání budete potřebovat rozhlasový FM přijímač, dnes už je například běžnou součástí chytrých telefonů. Pokud u sebe nebudete mít sluchátka, můžete si je zapůjčit v recepci Českého rozhlasu. Na úvodních souřadnicích na kmitočtu 87,5 MHz naladíte přímý přenos z roku 1945. Když budete poslouchat pozorně, podaří se Vám z tajných depeší zjistit souřadnice keše.
Keš číslo 3:
Pokud chcete začít něčím jednodušším, zkuste najít keš s názvem Karlínský Národní dům, která vás dovede do sídla regionálního vysílání Českého rozhlasu pro Prahu a Středočeský kraj. Informace o keši najdete zde. Kompletní verze bude vidět až po přihlášení na geocaching.com.
Keš číslo 4:
Rozhlasovému vysílání je letos 95 let. Tuto skutečnost si můžete připomenout odlovením keše Začátky rozhlasu. Keš je ve Kbelích, u památníku prvního rozhlasového vysílání. V listingu této keše s číslem GC4G0RG si na webu www.geocaching.com po přihlášení můžete přečíst o rozhlasových začátcích i současnosti.
Dozvíte se i kdo byl autorem památníku, který zde začátky rozhlasu připomíná a další informace.
Keš č. 5:
Jedna keška na vás čeká poblíž vysílače Kleť, ze kterého se šíří vysílání Českého rozhlasu České Budějovice.
Má číslo GC5TFFW a je umístěna v jedné ze skalek, poblíž tzv. mrázových srubů v Blanenském lese. Jejími autory jsou rozhlasáci z Českého rozhlasu České Budějovice, kteří pro vás připravují rozhlasové vysílání o celém jihočeském regionu.
Hledání keší je krásná zábava pro celou rodinu. Vypravte se s námi po stopách rozhlasového vysílání v České republice. Sledujte tyto webové stránky, keše budou přibývat!
Dotazy ke hře můžete posílat na adresu hledejkesky@rozhlas.cz.