Jak nás poslouchat přes internet

Rádio v mobilu - iRadio ČRo

S mobilem nebo tabletem v ruce máte mnoho možností, jak poslouchat rozhlas. Podcasty nebo živé vysílání si můžete pustit kdekoliv a kdykoliv. 

Jak fungují podcasty a k čemu jsou vlastně dobré?
Podcasty jsou užitečná služba, kterou oceníte především s mobilem v ruce. Díky podcastům už nikdy nezmeškáte další díl svého oblíbeného pořadu. Stačí jediný klik. Jak na to? Přečtěte si víc v samostatném článku.

Jak můžu poslouchat Český rozhlas živě přes internet?
Možností máte hned několik. Přímo na webech jednotlivých stanic najdete přehrávač živého vysílání. Klikněte na červené tlačítko Play a začněte poslouchat. Chcete-li nás mít neustále po ruce, mohla by se vám hodit naše mobilní aplikace. Je zdarma a je kompatibilní s operačními systémy iOS a Android. Mimochodem, máme malý dárek i pro ty z vás, kteří nás poslouchají přes počítač. Stáhněte si naši aplikaci určenou pro PC a poslouchejte nás na jediný klik. Pohodlněji už to nejde.

Nedaří se mi spustit váš webový přehrávač. Co s tím?
To nás moc mrzí! I když se snažíme, abyste nás mohli poslouchat bez jakýchkoliv technických potíží, chybička se občas vloudí. V tomto případě mohou být tyto „chybičky“ hned tři: nekvalitní internetové připojení, zastaralý počítač nebo neaktualizovaný prohlížeč. Jak problém řešit, si přečtěte v samostatném článku. Nechce-li se vám po konkrétní příčině, proč vás přehrávač zlobí, pátrat, můžete si nainstalovat aplikaci pro poslech. Je k dispozici jak pro mobily a tablety, tak pro počítače. Vysílání většiny stanic Českého rozhlasu kromě toho najdete i na serveru YouTube včetně živého obrazu ze studia.

Používám vlastní přehrávač a nevím, jak vás v něm naladit.
Ve většině přehrávačů internetových rádií stačí zadat adresu živého vysílání. Adresu vysílání jednotlivých rozhlasových stanic najdete na rozcestníku živého vysílání. Pokud se nechcete spoléhat na jiné přehrávače, můžete nás pohodlně poslouchat přímo z našeho vlastního webového přehrávače, který najdete na webech jednotlivých stanic.

Můžu vás poslouchat živě i na tabletu nebo mobilním telefonu?
Můžete. Naše mobilní aplikace je kompatibilní s operačními systémy iOS a Android. A samozřejmě je zdarma. Mimochodem, máme malý dárek i pro ty z vás, kteří nás poslouchají přes počítač. Stáhněte si aplikaci určenou pro PC a poslouchejte nás na jediný klik. Pohodlněji už to nejde.

Nejde mi poslouchat Český rozhlas z mobilu. Co s tím?
Používáte-li starší mobilní telefon s operačním systémem Android 4.x.x a nižším, je možné, že ani naše živé vysílání, ani záznamy staršího vysílání z mobilu nespustíte. Pokud nechcete (nebo nemůžete) aktualizovat svůj operační systém na novější verzi, pak je pro vás nejjednodušším řešením nainstalovat si naši mobilní aplikaci. Je zdarma a jak živé vysílání, tak záznamy pořadů z ní spustíte bez problémů.

Vaše mobilní aplikace hlásí „Není dostupné internetové připojení a nemohu načíst obsah“. Co s tím?
První pomoc zní – zkontrolujte, zda jste připojení k internetu. Pokud ano, a aplikace přesto hlásí stejný problém, je možné, že jste sice připojení na router, ale váš mobil nezískává žádná data. V tom případě může být problém v nastavení routeru nebo u poskytovatele internetu. Ověřte raději obě možnosti.

Můžu Český rozhlas poslouchat i v zahraničí? A pokud ano, jak na to?
Ano, můžete – a jediné, co k tomu potřebujete, je stabilní internetové připojení. Kdekoliv nás pak můžete poslouchat přes webový přehrávač. Chcete-li mít rozhlas stále při ruce, doporučujeme nainstalovat mobilní aplikaci, přes kterou nás přímo z mobilu můžete poslouchat kdekoliv a kdykoliv.

Nainstaloval/a jsem si do počítače nový program a přestalo mi fungovat živé vysílání. Souvisí to?
Pravděpodobně ne. Výjimka však i tady existuje. Pokud jste instalovali nový firewall nebo antivirus, je možné, že vám zablokoval přístup na některé stránky včetně našeho přehrávače. Prověřte, zda vám software neblokuje přístupové porty, rozšíření pro váš prohlížeč nebo zda falešně nevyhodnocuje obsah jako škodlivý. Pokud budou potíže s webovým přehrávačem trvat i nadále, zkuste nainstalovat aplikaci pro poslech. Je k dispozici jak pro mobily a tablety, tak pro počítače a některé z problémů s webovým přehrávačem může řešit.