Kavárna POTMĚ se blýskne v novém, zatemněný autobus vyjede po sedmi letech naposledy

5. červen 2019

Nadační fond Českého rozhlasu Světluška představil novou Kavárnu POTMĚ. Ta se aktuálně nachází v Praze na náměstí Republiky, kde setrvá až do 20. června. Právě zde představí letos novinku – modulární kavárnu z dílny KOMA MODULAR s interiérem od IKEA, která kromě 24 míst nabídne poprvé i venkovní terasu a bohatý doprovodný program.

Mobilní verze modulů navíc od příštího roku nahradí i současný zatemněný autobus. Ten letos vyjede do regionů naposledy. Pro hosty je v nové kavárně připravena řada překvapení, která probudí fantazii i smysly. Pobytem v kavárně provedou hosty kavárníci, kteří z role nevidomých nevystoupí většinou celý život.

„Nechceme se našim hostům okoukat. Naopak, snažíme se jim přinášet i jiné než kavárenské zážitky,“ vysvětlila ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová, proč se letos v Praze tým Světlušky rozhodl postavit modulární verzi. Kavárna, kterou navrhla mladá designérka Adéla Bačová z KOMA MODULAR, stejně jako grafika od Grafického studia Českého rozhlasu a interiér od IKEA bude překvapením.

Zahájení Kavárny POTMĚ v Praze

„Návštěvníky opět čeká absolutní tma, nicméně zrakově postižení kavárníci určitě ocení adaptaci prostoru, ve kterém jsme využili naše zkušenosti z předchozích třinácti let provozu. Pracujeme s různými typy povrchů, odhlučněním, vodicími liniemi nebo ergonomií baru,“ odhalila něco z nového konceptu Drastichová. „V Kávarně POTMĚ se propojují témata spravedlivého přístupu a rovných příležitosti, které jsou rovněž klíčové pro IKEA a jsou součástí našich hodnot,“ doplnil Roman Bojko, Sustainability Manager IKEA. Nejen interiér a exteriér zavoní novotou. Hosté si budou moci poprvé vyzkoušet například virtuální realitu, nebo hmatový, sluchový a čichový stůl, a maximálně tak zapojit ostatní smysly.

Zahájení Kavárny POTMĚ v Praze

V kavárně se mohou zákazníci těšit na profesionální péči obsluhy, která se tmy nebojí a s radostí představí kousek svého každodenního světa. Hned při příchodu budou návštěvníci přivítáni a vybaveni potřebnými instrukcemi. To aby byl zážitek maximální. Poté se jich ujmou průvodci, kteří je zavedou ke stolu a předají do péče číšníka. Ten pro ně bude v kavárně obsluhou, kotvou ve tmě i zdrojem zajímavostí, na které se budou chtít zeptat.

Barman připraví teplé nebo studené nápoje a nově i sladké či slané zdravé občerstvení. Poradí, jak pomocí pomyslných hodinových ručiček najít hrníček na stole nebo jak využít sluch k orientaci v kavárenském prostředí. Originální hrneček si hosté odnesou jako památku na zážitek. „Kavárna vás letos pozve i na divadelní představení, k poslechu hudby či posezení ve společnosti známých osobností. Zveme mladší hosty i seniory, školní skupiny nebo firemní kolektivy,“ dodala Drastichová a připomněla vůbec hlavní poslání Kavárny POTMĚ: zůstat nejvýraznější aktivitou Světlušky v rámci osvěty a zaměstnávání lidí se zrakovým postižením.

Kavárna POTMĚ v Praze

Vstupné do Kavárny POTMĚ stojí pro dospělé 180 Kč, pro děti 100 Kč, rodinné vstupné 2+2 činí 500 Kč. V ceně je zahrnut jeden nápoj, hrneček s hmatným logem Světlušky a světluščí magnet na památku. Autobusová Kavárna bude stát před NC Palladium od 3. – 20. června. Otevírací doba je každý den od 10 do 21 hodin, první a poslední den se může otevírací doba lišit.

Více informací najdete na webu Světlušky a facebookových stránkách zde.

Spustit audio