Hlavní pracovní poměr mám na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde učím budoucí češtináře, nakladatele a mediální pracovníky jazykovědným předmětům.
Odborně se zabývám zejména gramatikou slovanských jazyků a výklady místních a pomístních jmen. Občas píši a publikuji povídky, ale hlavně hodně čtu (např. K. Amise, R. Dahla a D. Lodge, se zvláštní oblibou také všeobecné encyklopedie, které mě nepřestávají uchvacovat strhujícími zvraty v tématu vyprávění).
Textuji bluesmana J. Mížu, též jsem sám vystupoval jako písničkář, skoro pořád poslouchám hudbu (zvláště rád mám české hudební baroko a britský rock 60. let 20. století) a v souladu s rodinnou tradicí už jsem také ledacos pokreslil a pomaloval. Soustavně se věnuji sportům, zejména takovým, při kterých si můžu s někým povídat (pěší turistika, plavání, tlačení dětského kočárku na velké vzdálenosti).
Všechny články
-
Slova, která podle předpokladů měla vymizet, ale používají se víc než často
I dnes v češtině určitě najdeme výrazy, které pokládáme za zastaralé a počítáme s tím, že budoucna z našeho jazyka vypadnou úplně.
-
Přitažený za vlasy aneb často používaný ustálený výraz
Ve frazeologii různých jazyků je tolik ustálených rčení, která obsahují jako základ slova typu ruka, noha, oko, ucho a podobně. A poměrně často se vyskytuje i slovo vlasy.
-
To dáš! Odkud se toto spojení v češtině vzalo?
Velmi často dnes slýcháme během – zejména neformálních konverzacích – slovní spojení „to dáš“. Používá se nejčastěji ve smyslu, že něco zvládnete, nebo se vám něco podaří.
-
Jan Blahoslav a čeština (2)
V minulém díle jsme si připomněli, že 22. února tohoto roku uplynulo rovných pět set let od narození Jana Blahoslava. Tentokrát si otevřeme jeho Gramatiku českou.
-
Jan Blahoslav a čeština (1)
Uplynulo 500 let ode dne, kdy se narodil Jan Blahoslav, jeden z nejvýznamnějších milovníků a pěstitelů českého jazyk.
-
Jak dlouho se v českém jazyce vyskytuje jméno Valentýn?
Tento svátek zamilovaných byl k nám, jak známo, poměrně nedávno importován spolu s jinými výdobytky anglicky mluvícího světa.
-
Kombucha aneb čajová houba
Mírně perlivý zkvašený nápoj, který se připravuje ze silně oslazeného černého nebo zeleného čaje. To je „Kombucha“, jinak řečeno „čajová houba“.
-
Nechybí (téměř) v žádné kuchyni. Jak se ale cibule objevila v českém jazyce?
Bez cibule si většina z nás nedokáže představit svá kulinářská kouzla. Je dobře dostupná po celý rok a je v ní spousta zdravých látek. Jak je to s ní z pohledu jazykového?
-
Velký třesk. Odkud se vzalo toto slovní spojení?
Velký třesk je počátek našeho viditelného světa, moment, kdy nepředstavitelně malý, hustý a horký bod, ve kterém byla veškerá hmota vesmíru, explodoval a začal se rozpínat.
-
Proč se klepe na dřevo? Náš bohemista zná odpověď
Pokud se nám něco daří a nechceme to zakřiknout, obvykle to musíme zaklepat. Nejlépe na dřevo. Odkud se tento zvyk vzal? Tématu se věnoval náš bohemista, poslechněte si.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »