Petr Vavrouška nejlepší Čech v ceně veřejnosti, celkově druhý

Zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška získal v „Česko-slovenské ceně veřejnosti“ druhé místo. Tato cena se uděluje v rámci „Novinářské ceny 2013“. Z novinářů z České republiky byl ale nejlepší, získal 1134 hlasů (o 34 méně než první místo).

Reportáž Petra Vavroušky o polských homosexuálech porota vybrala mezi 5 českých zástupců ze 400 žurnalistických příspěvků od téměř 280 autorů. Pět českých a pět slovenských prací o cenu bojovalo v online hlasování od pondělí 7. dubna až do 16. dubna.

„Upřímně děkuji za každý hlas. Je skvělé, kolik lidí v Česku i na Slovensku podpořilo téma, které se týká polské společnosti. Soutěž určitě pomohla zpropagovat Český rozhlas Plus a také problémy sexuálních menšin obecně. A to bylo tím hlavním cílem hlasování," říká Petr Vavrouška.

„Jsem na Petra Vavroušku pyšný. Je to dlouholetý zahraniční zpravodaj, který přináší informace o dění v Polsku, Pobaltí a Bělorusku, aktuálně teď informoval také z Ukrajiny. Téma, které si zvolil, je v Polsku velmi výbušné. A já jsem rád, že takového kvalitního reportéra má Český rozhlas ve svých řadách. Moc mu gratuluji a přeji vše dobré,“ ocenil Petra Vavroušku generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

„Umístění Petra Vavroušky opět potvrdilo jeho novinářské kvality, ostatně v Novinářské ceně uspěl už v minulých letech a jsem rád, že takto úspěšně oslovil nejen odbornou porotu, ale i veřejnost. A to jak v České republice, tak na Slovensku, kam se Petr v létě jako zpravodaj Českého rozhlasu přesune,“ prozradil na závěr ředitel Centra zpravodajství Tomáš Pancíř.

Kompletní výsledky online hlasování v „Česko-slovenské ceně veřejnosti“ naleznete zde.

Reportáž Petra Vavroušky si lze stáhnout zde.
O tom, jak vznikala reportáž a jak Petra Vavroušku potěšila nejužší nominace, prozradil v magazínu o Českém rozhlase „eRko“. Čtěte zde.

Vyhlašovatelem soutěže „Novinářská cena 2013“ je Nadace Open Society Fund Praha. Ta dnes zveřejnila další nominace, ve 4 kategoriích byl Český rozhlas opět úspěšný.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse“
Renata Kalenská: Pro a proti – Havel (Český rozhlas Plus)
Vhodně vybraní hosté na základě vlastní zkušenosti ukazují složitost osobnosti Václava Havla a jeho vývoj a přinášejí dosud obecně neznámá fakta. Autorka s velkým citem rozhovor nejen vede, ale i strukturuje. Porota: Štefan Hríb, šéfredaktor časopisu týždeň a moderátor pořadu Večery pod lampou slovenské televize RTVS, Marie Čermáková, socioložka, bývalá ředitelka Sociologického ústavu, Irena Reifová, vyučující na Katedře mediálních studií Fakulty sociálních věd UK,Karel Hvížďala, novinář, dramatik a spisovatel

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší reportáž“
Petr Vavrouška: Život homosexuálů v Polsku (Český rozhlas Plus)
Autor předvádí v nejlepším slova smyslu vyvážený pohled na téma, jež je značnou částí veřejnosti nejen v Polsku dosud téměř tabuizováno. Autor konfrontuje otevřenost lesbického páru s homofobní omezeností poslankyně, která reprezentuje silný názorový proud intolerantního polského katolicismu. Porota: Olga Sommerová, filmová dokumentaristka a pedagožka, Jaroslav Veis, spisovatel a novinář,Alexej Fulmek, spoluzakladatel deníku SME, generální ředitel vydavatelství Petit Press a člen představenstva Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska, Dana Schmidt, dopisovatelka dánského deníku Politiken

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“
Jiří Hošek: Fotbalová tragédie na Hillsborough (Český rozhlas Plus)
Příspěvek kombinuje kvalitní analytickou práci a silně emotivní zpracování příběhu, jehož kořeny sahají do doby, kdy do tehdejšího Československa ověřené informace neproudily. Autor rozhlasové reportáže zasazuje téma do širšího společenského kontextu. Porota: Ivo Mathé, vedoucí Katedry produkce na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění, Tom Nicholson, kanadský investigativní novinář žijící na Slovensku, Alena Červenková, bývalá moderátorka pořadu Na hraně v České televizi, Andrea Paulínyová, reportérka slovenské televize Markíza, držitelka několika novinářských ocenění

Kategorie online žurnalistiky „Cena Googlu za inovativní online žurnalistiku“
Filip Rožánek: Srpen 1968 pro váš počítač, čtečku a tablet (Český rozhlas)
Jestli bylo něco v posledním roce inovativním projektem českého internetu, pak je to projekt Srpen 1968 ve svém propojení sociálních sítí pro historické zpravodajství v reálném čase. Porota oceňuje též vydání shrnující elektronické publikace pro různé platformy, obsahující průběžně zveřejňované výstupy. Porota: Ján Simkanič, výkonný ředitel společnosti Internet Info, s.r.o., Petr Herian, zakladatel a majitel NEWTON Media, a.s., ředitel NEWTON Technologies, a.s., Tomáš Bella, zástupce šéfredaktora slovenského deníku SME

Mgr. Tereza M. Krásenská
Tisková mluvčí