Pohyb kombajnů po silnici usnadní vzájemná ohleduplnost
V Česku vrcholí žně. Většina lidi si tak může jen povzdechnout, že opět bude popojíždět v kolonách za kombajny, traktory a další zemědělskou mechanizací. Farmáři se budou vracet domů mnohdy i stovky kilometrů. Jejich technika se přitom za poslední desítky let hodně zvětšila a předjetí je často prakticky nemožné, protože by bylo velkým hazardem.
Rozměry kombajnů a traktorů v posledních letech hodně narostly. Šířka přes tři metry je dnes už běžná. Řidiči si však zvykli rychle a zemědělci jsou prý o to ohleduplnější.
„Často se mi stává, že když potkám traktor na silnici, snaží se mi uhnout, abych ho mohl rychle předjet.“
„Podřadím si na nižší rychlost, jedu pomalu za ním a počkám, až půjde předjet.“
„Když je silnice široká, tak občas i uhnou. Nejsou to experti, kteří jezdí uprostřed silnice,“ odpověděli dotázaní řidiči.
Podle Libora Blažka, který kombajny prodává, se už naštěstí zvětšovat nebude. Už teď je přejezd stroje po silnici spojen s velkým papírováním. „Většina těchto strojů je širší než tři metry, je to tedy nadrozměrný dopravní prostředek, který vyžaduje povolení jak od správců silnic, tak od policie,“ popisuje.
Řidiči spíš mohou očekávat to, že moderních, a tedy velkých kombajnů, traktorů a dalších strojů bude stále víc. Farmáři vozový park rychle obměňují.
Bez ohleduplnosti a respektu by to nešlo
Všechno je hlavně o ohleduplnosti a respektu. Tady ho čeští řidiči mají dost. Proti tři metry širokému a pět metrů vysokému monstru, které má čtyři sta koní, to totiž ani jinak nejde. „Nemůžeme si stěžovat. Ohleduplnost od řidičů tu je, zároveň i my se snažíme být ohleduplní, protože jsme také uživateli silnic,“ říká Jiří Trávníček, který brázdí pole i silnice hlavně na Vysočině. Jezdí už 45. sezónu, a tak pamatuje doby, kdy se s kombajny jezdilo i po dálnici.
„Když jsem jezdil ještě pro JZD, jezdilo se do Lanžhotu normálně po brněnské dálnici. V té době nebyl takový provoz. Myslím si, že by to šlo i teď, ale nesměly by být na trase uzávěry. Za kombajnem jedoucím 30kilometrovou rychlostí by se totiž rychle tvořila kolona,“ dodává.
Policisté přejezdy obrovských kombajnů a traktorů spíš přehlížejí. Raději se kolem nich nemotají, přiznává Petr Halán z krajského policejního ředitelství v Jihlavě. „Naší prioritou je, aby podobná vozidla z komunikace co nejrychleji zmizela.“
Kombajnů teď bude po českých silnicích jezdit víc, žně končí a některé stroje pojedou třeba stovky kilometrů do svých domovských podniků. Spotřeba je sice „sto na sto“, ale stále se to prý vyplatí.
Buďte proto opatrní. Raději chvíli počkejte a nesnažte se kolonu kombajnů riskantně předjíždět. Mohli byste totiž narazit do odbočujícího kombajnu, kterému v tu chvíli záď vybočí až do druhého pruhu.