Prestižní ocenění Novinářská křepelka míří do Českého rozhlasu

3. květen 2023

Datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka obdržel ocenění Novinářská křepelka, které je učeno mladým novinářům a novinářkám do 33 let. O udělení ceny rozhoduje porota složená z Rady Novinářské ceny spolu se zástupci Nadace Český literární fond.

„Janu Cibulkovi srdečně gratuluji k Novinářské křepelce. Vážím si jeho dlouhodobě perfektně odváděné práce pro Český rozhlas a věřím, že toto prestižní ocenění pro něj bude impulsem k dalším významným novinářským počinům. Další významné ocenění pro Český rozhlas jenom potvrzuje, že jsme důvěryhodným veřejnoprávním médiem a nezastupitelným zdrojem informací,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

„Ocenění si velmi vážím, a třeba dodat, že datová novinařina, které se věnuji, je týmový obor. Mé díky tak směřují jak kolegyním a kolegům z datového týmu a redakce webu iROZHLAS.cz, tak i celému rozhlasovému zpravodajství, kam mám tu čest patřit. A lví podíl mají samozřejmě všichni posluchači a posluchačky Českého rozhlasu, kteří platí rozhlasový poplatek, protože jen díky nim můžu dělat práci, která mě opravdu naplňuje,“ uvedl datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka.

Redaktor zpravodajského serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka je výraznou osobností mezi datovými novináři v České republice. Za své příspěvky si vysloužil již sedm nominací na Novinářskou cenu. Je odborníkem na téma otevřených dat a kybernetické bezpečnosti a spoluautorem podcastové série Cookies o bezpečnosti na internetu. Jan Cibulka se snaží prosadit svobodný přístup k datům a informacím. Sleduje zdravotní, justiční a environmentální data a interpretuje je ve veřejném prostoru. Informuje také o ochraně osobních údajů i jejich zneužitelnosti institucemi.

Soutěž Novinářská cena pořádá Nadace Open Society Fund od roku 2010 a oceňuje v ní novinářské počiny, které zajímavým způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti. Přihlášené příspěvky do Novinářské ceny hodnotí nezávislé odborné poroty složené z osobností mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru. Do 13. ročníku soutěže bylo přihlášeno 628 příspěvků, přičemž cena byla udělena ve 14 kategoriích psané, audiovizuální a online žurnalistiky. O udělení ceny Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let rozhoduje porota složená z Rady Novinářské ceny spolu se zástupci Nadace Český literární fond, což jsou především aktivní i bývalí novináři.

Spustit audio