Uvádění politické příslušnosti

24. březen 2021

Vzhledem k rozdělení voličských priorit může být zhruba pro polovinu populace identifikace ministra s konkrétní stranou spíše "přitěžující okolností".

Dobrý den,

v první řadě bych chtěl poděkovat za činnost ČRo, kde pro mne zvlášť stanice Vltava je dnes jediným stykem s hlubší kulturou. Též poslouchám ČRo Plus díky objektivnímu zpravodajství (a např. pořadu Názory a argumenty). Přeju ČRo hodně odhodlání proti tlaku
vládnoucích politiků, jimi volených orgánů i různých útoků na sociálních sítích. Zde je ale jádro dotazu:

Zpravodajství samo o sobě je objektivní, ale proč se v každých zprávách (ČRo Plus,
Radiožurnál), je-li zmíněn představitel vlády, použije doslovná
formulace typu "...pronesl ministr zdravotnictví Mirek Opršálek ZA HNUTÍ ANO". Přeci dostatečnou informací je, že něco pronesl ministr zdravotnictví, ale jeho jméno a už vůbec název strany nemají na informaci vliv. Mám za to, že se jedná o skrytou a nikým neplacenou reklamu vládnoucích stran, které logicky mají nejvíce ministrů. Je to prostě takový "product placement" - opakováním názvu strany se tato tak jako tak dostane do povědomí veřejnosti. Jedná se o nějaké nepsané nařízení? Vadí mi to už delší dobu.

S pozdravem

T. K.

_______________________________________________________________________

Vážený pane,

děkuji Vám za dopis, který neobsahuje jen kritiku, ale také chválu tam, kde soudíte, že je namístě. To oceňuji, protože většina posluchačů se na mne obrací výhradně se stížnostmi.

Vaše obava, že Český rozhlas by mohl zvýhodňovat strany vládní koalice tím, že jejich ministry identifikuje stranickou příslušností, má racionální jádro. Ovšem je možné podívat se na věc i z druhé strany. Vzhledem k rozdělení voličských priorit může být zhruba pro polovinu populace identifikace ministra s konkrétní stranou spíše "přitěžující okolností". Tato identifikace zcela jistě nezmizí s koncem současné vlády, ale bude pokračovat i nadále bez ohledu na to, kdo právě bude tvořit vládní koalici. Je to prvek, který bych osobně mohl ve vysílání postrádat vzhledem k častému opakování, ale rozumím tomu, že editoři a další pracovníci zpravodajství chtějí být důslední a zavedenou praxi nechtějí (mimo jiné i s ohledem na možnou změnu ve vládních postech) opustit. 

S díky za pochopení a s přáním klidného víkendu 

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio