Záhady Pardubického kraje

Případ mrtvého na Králicku

Staré archivy, listiny plné úřednického jazyka, razítek a prachu. Kdo by tam hledal zábavu a pátrání v nich by považoval za dobrodružství? A přitom se tam dají objevit příběhy, u kterých se tají dech. Třeba nález mrtvoly v horách nedaleko Králík.

Stalo se to 13. prosince roku 1845, když objevili náhodní kolemjdoucí nedaleko novostavby lichkovského dvora na sněhu ležící mrtvolu. Šlo o vrchního dohlížitele finanční stráže a způsob smrti byl od začátku jasný, zvláště když zbraň ležela nedaleko. Byl zastřelen.

Rozběhlo se pátrání po pachateli tohoto činu, ztížené skutečností, že ještě neexistovalo četnictvo a že šlo o pohraničí a hůře přístupný terén. Vraždil vlastník pušky? Jak s případem souvisela matka nedávno narozeného financova nemanželského dítěte? A proč ležel mrtvý ve sněhu bez kabátu?

Tento příběh, který obsahuje mnoho rysů antické tragédie nebo hollywoodského dramatu, ležel přes půl druhého století nepovšimnut v archívech. Tam, konkrétně ve Státním oblastním archívu v Zámrsku, ho objevila historička Marie Macková z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.

„Šlo o archiválie, které patří k fondu Velkostatek Králíky. Já jsem se jimi probírala v souvislosti s dějinami finanční stráže,“ vysvětluje a doplňuje: „Myslela jsem, že bych tam mohla najít nějaké zajímavé šetření týkající se pašeráků. A místo toho jsem našla mrtvolu vrchního státního dohlížitele, se kterou se museli úředníci zkrátka také nějak vypořádat.“

A jak se jim to povedlo? Poslechněte si.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.