S Českým rozhlasem spolupracuji od roku 2010. Připravoval jsem hudební pořady z cyklu S Plzeňáky za folklorem (do 2013), v současné době jsem autorem a moderátorem středečních Špalíčků lidových písní na vlnách Českého rozhlasu Plzeň (od 2011).
Absolvoval jsem Pedagogickou fakultu ZČU v Plzni, obor český jazyk – hudební výchova, a Filozofickou fakultu UK v Praze, obor etnologie. Od roku 2001 pracuji v oddělení etnomuzikologie Etnologického ústavu Akademie věd ČR a vyučuji na hudebně-dramatickém oddělení Pražské konzervatoře. Jsem rovněž autorem folklorních pořadů Rádia Proglas (od 2010).
Ve své odborné i popularizační práci se zaměřuji na folkloristiku, regionální studia a historii sběratelství. Byl jsem redaktorem Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska (2007), vydal jsem několik knižních edic historických pramenů české lidové písně a instrumentální hudby (Plzeňská věž převyšuje kopce 2009, K Rokycanům cesta zlatá 2011, Plzeňsko v lidové písni I–II 2011, 2015, Lidové písně z Prahy I–II 2011, 2013; V Prachaticích za bránou 2013, Lidové písně z Podřipska 2015). V roce 2017 mi předseda Akademie věd ČR udělil čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.
Od roku 1980 jsem členem rokycanských folklorních souborů Rokytka, kde se uplatňuji jako zpěvák, tanečník, kontrabasista, autor hudby, choreograf, scénárista a režisér programů. Od roku 1993 jsem vedoucím dětských a mládežnických souborů Sluníčko a Rokytí. Zároveň působím jako kontrabasista, zpěvák a autor hudebních úprav v Lidové muzice z Třemošné. V roce 2016 jsem spoluzakládal Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje.
Všechny články
-
Kouzelné dárky z pouti
Z poutí na svatá místa si věřící po staletí přinášeli nejrůznější pouťové zboží. Vedle sladkostí a jiných dárků to byly zvláštní amulety, které měly mít nadpřirozenou moc.
-
Květnoví jubilanti: Barbora Čumpelíková a Jan Málek
Před 10 lety nás opustila tanečnice, pedagožka a taneční folkloristka Barbora Čumpelíková. Před 85 lety se narodil skladatel spojený s plzeňským rozhlasem, Jan Málek.
-
Smrt a nový život Johánka z Pomuku
17. dubna 1393 spatřili pražští rybáři mužské tělo zachycené při břehu Vltavy. Podle legendy mu kolem hlavy svítilo pět hvězd. Šlo o Johánka z Pomuku.
-
O nejstarších plzeňských hospodách / 2. část
Špalíček lidových písní je tentokrát věnován plzeňské gastronomii 19. a počátku 20. století.
-
Prosebná procesí na sv. Marka
O svátku svatého Marka konali naši předkové prosebná procesí do polí. Ta měla zajistit ochranu budoucí úrody před živelní pohromou. Tyto průvody mají svou dávnou historii.
-
Připomínka 160. výročí narození Ludvíka Kuby
Letos si připomínáme 160 let od narození vyhledávaného malíře, spisovatele, cestovatele, hudebního skladatele a sběratele hudebního folkloru Ludvíka Kuby.
-
O nejstarších plzeňských hospodách / 1. část
Nejluxusnějším plzeňským hotelem byl v 19. století Waldek, dnešní Slovan. V roce 1885 hostil dokonce rakouského císaře Františka Josefa II.
-
Čapí hody
Poslední pořad z cyklu Špalíčků o narození a dětství v lidové kultuře zve na rozpustilou hostinu zvanou čapí hody.
-
Otvírání studánek
Otvírání studánek představoval starobylý obřad vesnických dívek, který měl zajistit čistotu vodních zdrojů a přivolat kraji životodárnou vláhu.
-
Vzpomínka na plzeňskou etnografku Marii Ulčovou
Moji milí, drazí..., bylo obvyklé oslovení, kterým posluchače Čs. a Českého rozhlasu zdravila etnografka a vedoucí národopisného oddělení Západočeského muzea Marie Ulčová.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »