Chvilky v Palermu

28. červen 2024

V průběhu prázdnin vás rozhlasová Galerie Vinohradská 12 zve na výstavu fotografií Pavla Koppa s názvem Chvilky v Palermu. Přijďte se podívat na momentky ze života tohoto sicilského města. Těšíme se na vás každý čtvrtek od 12 do 18 hodin až do konce srpna v budově Českého rozhlasu na pražských Vinohradech.

Ing. Pavel KOPP se narodil 23. 11. 1940 v Plzni. S technickou stránkou fotografie se blíže seznámil při studiu filmové a televizní techniky na pražském ČVUT. Fotografovat začal v roce 1967. V sedmdesátých letech pracoval poprvé dlouhodobě v Itálii, odkud pocházejí jeho vzdálení předkové. Na cesty si zde nikdy nezapomněl vzít svoji Leicu. Zajímá ho živá fotografie, a z ní téměř výhradně lidé a vztahy mezi nimi. K tomu našel téměř ideální prostředí na ulicích italských měst, které jsou vlastně nikdy nekončícím divadlem. Tak vzniklo jeho několik fotografických cyklů, dokládajících chování lidí v nejrůznějších situacích, většinou umocněných kulisami italských historických památek. 

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, která proběhne v úterý 9. července od 17 hodin, dále bude výstava otevřena každý čtvrtek od 12 do 18 hodin.

První výstavu uspořádal v budově Čs. obchodního oddělení v Miláně v r. 1975 pod názvem Italské okamžiky. Doma pak poprvé předvedl fotografie z Apeninského poloostrova v Malé Galerii Čs. Spisovatele v Praze v r. 1983. Tato výstava nesla jméno Itálie je víc než země, je to cit…Fotografie z této výstavy se pak objevily v knize italského básníka Sandra Penny Zvláštní radost žít. 

Výstava fotografií Pavla Koppa

Publikoval v řadě časopisů, jako Fotografia Italiana, Čs. fotografie, Revue fotografie, Kmen, Vita Cecoslovacca, Advanced Foto Video aj. V r. 1975 se seznámil s fotografem Josefem Sudkem a v r. 1977 s hercem a spisovatelem Miroslavem Horníčkem. Z jejich spolupráce se později zrodila kniha Chvilky s Itálií, kde Koppovy snímky inspirovaly M. Horníčka k zajímavým úvahám a fiktivním příběhům zobrazených lidí. 

Do milované Itálie se Pavel Kopp vrátil v letech 1990 - 94, kdy působil jako diplomat na čs. velvyslanectví v Římě. Zde pokračoval ve své fotografické tvorbě jak tradičně černobíle, tak i barevně. Tehdy se také podařilo vydat Chvilky s Itálií v italštině, v Římě je pak osobně pokřtil i Miroslav Horníček se slavnou herečkou Giuliettou Masina. 

Pavel Kopp fotografuje převážně fotoaparátem zn. Leica M5. Je členem Svazu českých fotografů. Jeho vybrané snímky byly zařazeny do Zlatého fondu Národního musea fotografie v Jindřichově Hradci. Žije a pracuje v Praze.

Výstava fotografií Pavla Koppa
Spustit audio