Magnetofon Sonet duo

21. leden 2015

Sonet duo byl legendární československý kufříkový cívkový magnetofon. Vyráběla ho Tesla v 60. letech 20. století.

Dnes již legendární československý magnetofon vyšel z předchozího typu Sonet, od kterého se liší navíc rychlostí 4,75, vstupy pro více zdrojů signálu s příslušným přepínači, zaskakovacím tlačítkem pauzy, počitadlem a úpravou zapojení. Ve své době patřil ke špičce kufříkových magnetofonů vyráběných v rámci RVHP. Robustní mechanika byla velmi spolehlivá, šoupátkový mechanismus nedovoloval zařadit chybnou funkci, zapojení bylo poměrně jednoduché, přesto magnetofon vykazoval velmi slušné parametry. Sonetů Duo se vyrobilo poměrně velké množství. V příslušenství přístroje byl látkový obal pro transport, dvě cívky s páskem, krystalový mikrofon, olejnička, náhradní řemínky a nahrávací kabel.

Pro zajímavost: Otvory v opěrných kostičkách vedle šoupátek měly sloužit k připojení mechanického dálkového ovládání pomocí Bowdenových kabelů. Sériově se ovládání zřejmě nikdy nevyrábělo, vyšel na něj pouze návod v časopise Amatérské radio.

V roce 1964 bylo několik tisíc Sonetů Duo vyvezeno do NSR pro zásilkový obchod Quelle. Tyto přístroje měly upravenou kmitočtovou charakteristiku a předmagnetizaci pro zahraniční magnetofonové pásky, jejich kmitočtový rozsah se zvýšil až do 14000 Hz.

Spustit audio