Concertino per tromba ed orchestra - Václav Trojan

22. červenec 2004

Hudbu Václava Trojana lze stylově řadit mezi folklórní linii tvorby Bohuslava Martinů a neoklasicistní dílo Iši Krejčího, často bývá označován za tradicionalistu. Jedním z důvodů této stylové orientace byla určitě i snaha o širší užití jeho tvorby a v důsledku převaha hudby scénické a filmové. Byl vlastně jedním z prvních českých skladatelů, kteří začali spolupracovat s filmem a rozhlasem. Navíc byl skvělým znalcem nástrojů a precizním instrumentátorem, jeho přednosti uznávali i příznivci avantgardního myšlení.

Skladba Concertino per tromba nabízí sólistovi možnost ukázat všechny přednosti jeho nástroje, posluchači pak nenáročný, ale příjemný oddech při poslechu této hudby. Václav Trojan dokončil komponování této dvanáctiminutové skladby 23. ledna 1977. Bylo to v roce, ve kterém oslavil své sedmdesáté narozeniny.

Concertino vzniklo na objednávku mezinárodní soutěže Pražské jaro a bylo zařazeno jako povinná skladba. Oficiálně lze za premiéru považovat koncert vítězů soutěže Pražského jara 15. května 1978, na němž tuto skladbu přednesl Vladimír Rejlek za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK řízeného Josefem Hrnčířem.

Další skladby Václava Trojana vydané Nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Concertino per tromba ed orchestra / klavírní výtah
Čtyři karikatury s jednou navíc
Fuga a 4 voci
Jaro
La Lumia
Pohádka
Poslední růže od Casanovy
Praeludium pro varhany
Zima

obsazenítrb solo, 2fl, ob, cor ingl, 2cl, 2fg, 2cor, timp, gr c, ptti, tamb picc, trgl, gong, tamb rull, xil, arp, archimateriálpartituranakl. č.R 057cena225,- Kč

Tento titul byl vydán za podpory:
Fiat

Samostatné party pouze k pronájmu na nakladatelstvi@rozhlas.cz

Spustit audio