Dotazy k programu stanice Rádio DAB Praha

Na koncepci Rádio DAB Praha jako regionálního studia pro Prahu a okolí se zatím nic měnit nebude. O tom, zda Rádio DAB Praha bude součástí i multiplexu na kanálu 12D na Moravě, bude rozhodnuto pravděpodobně do konce listopadu.

Dobrý den,

mám dotaz: 1. října 2019 se změní název Reginy DAB Praha na Rádio DAB Praha. Jaké změny to posluchačům přinese v horizontu třeba jednoho roku od změny názvu? Bude třeba stanice postupně přecházet na celoplošné vyslání? Zůstane stanice i po rozdělení ČRo DAB+ na Čechy/Morava i dál na Moravě? Rádio DAB Praha je pro mě nejlepší stanice Českého rozhlasu, ale hodně mě s prominutím sere, že tato stanice, co se týká zpravodajství, je jen pro Prahu a blízké okolí. A to mě na té stanici neskutečně vadí, už s tím prosím Vás něco udělejte, zdá se mně, že nevíte, kam tu stanici máte celkově směrovat. Stanice vysílá v DAB+ od 1. listopadu 2015, ale v programu nejsou absolutně žádné programové novinky, jako třeba písničky na přání, soutěže o lístky na koncerty atd. Předem děkuji za jistě vyčerpávající odpověď, já jen doufám, že to nebude odpověď tipu: jsme s tou stanici spokojeni, nic s ní dělat nebudeme, celoplošná nikdy nebude, protože nemůžeme dělat konkurenci soukromým vysilatelům, protože ti by si okamžitě stěžovali atd. Prostě chci jasně vědět, kam a jak tu stanici hodláte rozvíjet.

D. S.

_______________________________________________________________________

Vážený pane,

dotazy, které jste ve svém dopise položil, jsem konzultoval s osobou nejpovolanější, totiž s ředitelem programu stanice Rádio DAB Praha Karlem Zajícem.

O tom, že Rádio DAB Praha si kvůli hudební dramaturgii našli i posluchači mimo Prahu, je vedení stanice i regionálního vysílání ČRo informováno ode mne i z jiných zdrojů. Z vyjádření programového ředitele ale vyplývá, že na koncepci Rádio DAB Praha jako regionálního studia pro Prahu a okolí se zatím nic měnit nebude. Pokud jde o možné celoplošné vysílání, o tom, zda Rádio DAB Praha bude součástí i multiplexu na kanálu 12D na Moravě, bude rozhodnuto pravděpodobně do konce listopadu.

Co se týče programových úprav, od října byly zrušeny rubriky Prahou křížem krážem a S vámi v Praze. Novinkou je pořad Host Lenky Vahalové, tedy talk show s hosty z různých odvětví kulturního i společenského života. V roce 2020 by se měly ve vysílání v pátek a sobotu po 19. hodině objevit hudební speciály, uvažuje se i o dalším rozšíření večerního vysílání, ale vše bude odvíjet od rozpočtových možností pro příští rok. S písničkami na přání se podle informace pana programového ředitele nepočítá. Soutěže o vstupenky na divadelní představení, koncerty a různé festivaly se odehrávají na webu stanice, ale zde s Vámi pan Zajíc souhlasí, v plánu je více propojit tyto aktivity s živým vysíláním.

S pozdravem

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu