Ivana Chmel Denčevová
Připravuji a moderuji pořady pro Český rozhlas Plus a Dvojka.
Na Plusu připravuji a moderuji pořady Jak to bylo doopravdy, Hovory a jednou měsíčně v sobotu Historie Plus, na Dvojce připravuji seriál Osudové ženy.
Vystudovala jsem filozofickou fakultu, obor historie – český jazyk. Nejprve jsem působila v komerčních médiích a od roku 2001 pak v rozhlasové stanici Český rozhlas 6 – Rádio Svobodná Evropa.
Kromě jiných se specializuji na témata z historie, a to především z oblasti soudobých dějin. Tématu českého undergroundu jsem se také badatelsky věnovala ve své rigorózní práci, kterou jsem obhájila v roce 2013 na FF UK.
Stála jsem u projektů, jako bylo Svobodně k 60. výročí zahájení vysílání rozhlasové stanice Rádia Svobodná Evropa (2011), či „krylovského“ roku v Českém rozhlase (2014).
Jsem spoluautorkou knih, které navazují na rozhlasové cykly: Tváře undergroundu (2012), Fenomén Karel Kryl (2014) a Rozděleni železnou oponou (2015).
Všechny články
-
Českým zemím vládli dokonce dva nekorunovaní Habsburkové, připomíná historik
Klíčovým státoprávním aktem byla v historii korunovace. Až tehdy se stal král nejvyšším představitelem země. František Josef ale korunovaci odmít. Proč?
-
Viděla pod povrch věcí a uměla pro to najít slova. Osudové ženy: Viola Fischerová
Okouzlující, přirozeně krásná, magnetizující. Básnířka Viola Fischerová pletla hlavu předním osobnostem své doby včetně pozdějšího prezidenta Václava Havla.
-
Socialismus se rozložil samospádem. Předtím ho nahlodávali lidé z kultury, říká publicista Rauvolf
Gorbačovova perestrojka se měla dotknout i československé kultury – tu si komunisté pozorně hlídali. Přesto se našly akce, na kterých se umělci vyjadřovali kriticky.
-
Ivana Chmel Denčevová: V 80. letech tady nebyla radost žít
„V listopadu si budeme připomínat už 35 let od pádu komunistického režimu v Československu. A bude nás zajímat, co tomu předcházelo,“ říká autorka cyklu Hra o perestrojku.
-
Až do smrti bojovala za svého manžela a pilota RAF. Osudové ženy: Trudie Bryks
Statečná manželka brigádního generála in memoriam Josefa Brykse. Seznámili se za druhé světové války, když jako dobrovolnice pomáhala v britských ženských pomocných silách.
-
Existovali blaničtí rytíři? Je to krásný mýtus a dodnes přitahuje magičností, odpovídá historička
Hora Blaník je výjimečná – alespoň co se týká pověstí. Kdo by neznal blanické rytíře, kteří mají vyrazit na pomoc českým zemím, až jim bude nejhůř?
-
Komunisti o perestrojce hlavně mluvili. Ve skutečnosti se báli, že přijdou o koryta, míní historik
Druhá polovina 80. let byla poznamenána zásadní změnou Sovětského svazu, a to když do funkce „prvního muže“ nastoupil Michail Gorbačov. Chtěl změny.
-
S tou perestrojkou opatrně, varoval kolegy normalizační televizní ředitel Zelenka
Co znamenala pro ČST a filmovou tvorbu takzvaná perestrojka, tedy komunistický pokus o hospodářské reformy? O tom je další díl cyklu Jak to bylo doopravdy.
-
Delší život byl ten po její smrti. Osudové ženy: sv. Ludmila
Příběh úkladné vraždy zorganizované snachou Drahomírou se stal všeobecně známým. Prohlášení za svatou a patronku našich zemí činí Ludmilu ženou vskutku osudovou.
-
Před listopadem 89 už jela ekonomika pěkně z kopce. Ale na dně jsme ještě nebyli, myslí si historik
Ekonomika od poloviny 80. let stagnovala, životní úroveň se postupně propadala. Zažívali jsme množství nedostatkového zboží – i toaletní papír se prodával pod pultem.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »