Ivana Chmel Denčevová
Připravuji a moderuji pořady pro Český rozhlas Plus a Dvojka.
Na Plusu připravuji a moderuji pořady Jak to bylo doopravdy, Hovory a jednou měsíčně v sobotu Historie Plus, na Dvojce připravuji seriál Osudové ženy.
Vystudovala jsem filozofickou fakultu, obor historie – český jazyk. Nejprve jsem působila v komerčních médiích a od roku 2001 pak v rozhlasové stanici Český rozhlas 6 – Rádio Svobodná Evropa.
Kromě jiných se specializuji na témata z historie, a to především z oblasti soudobých dějin. Tématu českého undergroundu jsem se také badatelsky věnovala ve své rigorózní práci, kterou jsem obhájila v roce 2013 na FF UK.
Stála jsem u projektů, jako bylo Svobodně k 60. výročí zahájení vysílání rozhlasové stanice Rádia Svobodná Evropa (2011), či „krylovského“ roku v Českém rozhlase (2014).
Jsem spoluautorkou knih, které navazují na rozhlasové cykly: Tváře undergroundu (2012), Fenomén Karel Kryl (2014) a Rozděleni železnou oponou (2015).
Všechny články
-
Lepší by bylo asi zemřít! Osudové ženy: emancipovaná baronka Sidonie Nádherná
Pobláznila nejednoho muže. Setkala se s Rilkem, Rodinem, Švabinským, Krausem. Také ale zažila svět, ve kterém se rozpadaly tradiční hodnoty.
-
Estébácká akce Neptun měla zdiskreditovat západoevropské a světové politiky, popisuje historička
Rok 1964 přinesl ohromující informaci, která se týkala 2. světové války: v šumavském Čertově jezeře se našly bedny, které měly rozkymácet tehdejší poměry.
-
Za pomoc otci byla obviněna z vlastizrady. Osudové ženy: Alice Garrigue Masaryková
Prvorozená dcera TGM byla vzdělaná a emancipovaná žena. Jako první žena u nás získala doktorát z historických věd. Tíha doby i rodinné dispozice si ale i u ní vybraly daň.
-
Každá nastupující totalita skauting zrušila a zakázala. Dokonce třikrát, vypočítává historik
Proč oběma totalitním režimům skauti tak vadili? Odpoví nový díl cyklu Jak to bylo doopravdy. Připravila Ivana Chmel Denčevová.
-
Mimořádně statečná a morálně pevná sestra slavných bratrů. Osudové ženy: Helena Čapková-Palivcová
Toužila být klavíristkou. Matka však měla jiný názor a brzy ji provdala. Přesto svůj umělecký talent uplatnila, když se po vzoru svých slavných bratrů stala spisovatelkou.
-
Pohraničníci stříleli i na Němce, Poláky a Rakušany, vysvětluje publicista
Na našich hranicích byly miny, zátarasy, vysoké napětí v ostnatých drátech a několikakilometrové pásmo, kam lidé nesměli vstoupit. A hlídala je speciální Pohraniční stráž.
-
Svou roli sehrála i v době totality. Osudové ženy: Anežka Česká
Odmítla výhodný sňatek. Pomáhala těm nejchudším. Vytvořila první síť pro sociálně slabé. Její svatořečení v roce 1989 se stalo symbolem pádu komunismu.
-
Masakr v Postoloprtech byl aktem genocidy. Potrestán za něj ale nikdo nebyl, uvádí badatel Padevět
Jsou témata v naší historii, jež se začala otevírat až po listopadu 1989. Mezi ně patří události po skončení 2. světové války, kdy probíhal odsun Němců a vyrovnávání účtů.
-
Havlovy dopisy Dubčekovi a Husákovi zasáhly do normalizace. Jejich obsah se potvrdil, říká historik
Mohlo by se zdát, že proti aparátu totalitního státu, mezi nějž patřily bezpečnostní složky a armáda, pouhé slovo nic neznamená. Pohled do historie však ukazuje opak.
-
Měli Mašíni své následovníky i za normalizace? Snahy zastrašit komunisty se objevují, říká historik
Nejznámějšími představiteli ozbrojeného odporu proti komunismu v Československu byli bratři Mašínové. Těch, kdo se proti totalitě postavili se zbraní v ruce, ale bylo víc.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »