Muslimové v USA chtějí při oslavě Dne nezávislosti upozornit na protiislámské nálady

4. červenec 2011

Ve Washingtonu se sejdou zřejmě desetitisíce muslimů. Chtějí upozornit na protiislámské nálady ve Spojených státech. K termínu protestu si vybrali americký státní svátek, Den nezávislosti a k místu Washingtonský park.

Jak na Rádiu Česko uvedl spolupracovník v USA Dušan Neumann, upozorňovat na protimuslimské nálady ve Spojených státech na Den nezávislosti svědčí tak trochu o aroganci organizátorů. „Kteří se právě na Den nezávislosti chystají protestovat proti tomu, co jim USA garantovaly – naprostou svobodu víry,“ uvedl.

Místo, které si američtí muslimové k protestu vybrali, není podle Neumanna ničím zvláštní, přestože v minulosti zažilo třeba masové protesty proti válce ve Vietnamu.

„Je to asi jediné místo ve Washingtonu, kde se mohou shromažďovat. Protože hlavní prostranství před Bílým domem je věnováno právě oslavám 4. července Dne nezávislosti, kde se sjedou statisíce Američanů,“ vysvětlil. Doplnil, že americký tisk se demonstracím muslimů nevěnuje.

Potvrdil, že ve Spojených státech existují protimuslimské nálady, ale jde podle něj o nálady tak marginální, jako je například dnes Ku Klux Klan. „Jistě na to upozorňují muslimské organizace, které jsou legální v USA jako je Rada pro americko-islámské vztahy nebo Pluralitní islám. Ty na to upozorňují a také na výstřelky, ke kterým pochopitelně dochází,“ dodal.

Většina muslimů v USA jsou vzdělaní lidé

Upozornil také, že většina muslimů, kteří přišli do Spojených států jsou vzdělaní lidé. „A jsou to diaspora ze států, odkud je vlastně vyhnalo ortodoxní náboženství. Většina muslimů v USA také není z arabských zemí, ale například z Pákistánu či Indonésie. A jsou to vzdělanci. Například polovina doktorů na venkově jsou Pákistánci,“ přiblížil.

Podle něj je také třeba rozlišovat muslimy, podle toho, kdy se přistěhovali. Připomněl, že první generace se adaptovala na americký způsob života a tam není žádný rozdíl od přistěhovalců odjinud.

„Největší problém je z konvertity, zejména s populací z amerických věznic, kteří jsou většinou z nejslabších sociálních vrstev, černošských. Takže nejradikálnější muslimská větev je ta, která vyrostla v USA,“ vysvětlil.

Spustit audio