Únos Šeherezády pro flétnu a klavír - Adam Skoumal

27. červen 2018

Skladba Únos Šeherezády pro flétnu a klavír vznikla v roce 2001 v New Yorku. Autor v ní užil orientální hudební prvky a dedikoval ji lotyšské flétnistce Ilze Urbāne, která také skladbu v roce 2002 premiérovala.

Adam Skoumal na sebe jako skladatel poprvé upozornil na soutěži Pražského jara 1998, kde získal se svou kompozicí cenu za nejlepší provedení české soudobé skladby.

V sezóně 2006 premiéroval svůj 1. Klavírní koncert s Pražskou komorní filharmonií a ve stejném roce provedl také svůj 2. Klavírní koncert za doprovodu Jihočeské komorní filharmonie.

V létě 2008 zazněla ve světové premiéře na festivalu v chorvatském Dubrovníku skladba Adama Skoumala Djinnia pro housle a klavír v podání Shlomo Mintze, který ji také zařadil do svého repertoáru. V roce 2014 si festival Pražské jaro objednal od Adama Skoumala Houslový koncert, jehož premiéra zazněla v provedení Romana Patočky, Petera Altrichtera a Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Valse capricieuse pro housle a klavír vznikl na objednávku Českého rozhlasu pro soutěž Concertino Praga 2016, pro interpretační soutěž Pražského jara 2016 v oboru klavír napsal skladbu Kejklíř.

Další skladby Adama Skoumala vydané Vydavatelstvím a nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Kejklíř pro klavír
Valse capricieuse pro housle a klavírVariace na cikánskou melodii pro flétnu (nebo klarinet) a klavír
Variace na cikánskou melodii pro housle (nebo violu) a klavír
Variace na cikánskou melodii pro housle a smyčcový orchestr

Spustit audio