DAB+ ve východních Čechách

16. listopad 2020

Další rozšiřování DAB plánuje Český rozhlas nyní, po provedených změnách, již jen omezeně a v rámci vlastního multiplexu 12C/D, kde ČRo Hradec Králové není.

Dobrý den,

rozhlasový DAB+ multiplex ČRo DAB+ funguje na Náchodsku bez větších problémů, ale stanice ČRo Hradec Králové, která v něm nevysílá, vysílá sice ze stejného místa, ale s podstatně nižším výkonem (jen desetinovým). Psal jsem přímo na provozovatele Teleko přes Facebook tuto zprávu:

Dobrý den, rád bych se zeptal jak je to s rozšiřováním vysílačů nebo výkonů DAB+ multiplexu Teleko. Na Náchodsku se velice slabě chytá z Černé hory, ale signál vypadává velice často. Chytám také signál CRO DAB+ taktéž z Černé hory, který vysílá o výkonu 10x větším a zde je příjem bez problémů. Plánujete rozšíření výkonu, nebo nový vysílač? ( ideální by byl v lokaci Náchod - Vyhlídka, kde již vysílá dokrývač DVB-T2 ).

Dostalo se mi této odpovědi:

Dobrý den, Díky za Vás zájem o naše DAB vysílání. V Náchodě a okolí zatím není poptávka od našich zákazníků (provozovatelů rozhl. stanic) na dokrytí. Nám přidělené parametry na vysílači Černá hora 5D bohužel nejdou více navýšit. Zabraňují tomu kritéria Českého telekomunikačního úřadu a mezinárodní koordinace.

Tak jestli bych vás mohl poprosit o čárku u poptávky :-). Asi tento dotaz předáte technikům z ČRo. Chápu že provozování nových vysílačů není levná věc a ve stávajícím DAB+ multiplexu Českého Rozhlasu není už další volné místo, ale kdyby to šlo, bylo by to moc fajn.

Pokud by to šlo a jsou li už nějaké informace o vývoji a dalším rozvoji DAB+ ve Východních Čechách, byl bych moc rád za odpověď.

Děkuji a přeji pokud možno klidný zbytek dne.

S Pozdravem

L. B.

_____________________________________________________________________

Vážený pane,

děkuji Vám za dotaz. Máte pravdu, těmi povolanými osobami, které vědí vše, co je možné v dané věci zjistit, jsou specialisté na distribuci signálu z Techniky Českého rozhlasu. Konzultoval jsem s nimi Váš dopis a je mi líto, že musím potvrdit informace, které Vám poskytl provozovatel Teleko, jehož vysílač šíří signál stanic ČRo Sever a ČRo Hradec Králové. Výkon vysílače Teleko 5D nelze navýšit vzhledem k podmínkám koordinace od ČTÚ, jak uvádí. Technici Českého rozhlasu mi sdělili, že další rozšiřování DAB plánuje Český rozhlas nyní, po provedených změnách, již jen omezeně a v rámci vlastního multiplexu 12C/D, kde Hradec Králové není. O dlouhodobějším výhledu neumím za dnešních okolností říci nic konkrétního. Nicméně pro mne Váš dopis znamená, že na svém příštím vystoupení před celým vedením Českého rozhlasu sdělím Vaši kritickou poznámku a budu jako zástupce zájmů posluchačů požadovat dořešení situace ČRo Hradec Králové v multiplexu Českého rozhlasu.

S díky za pochopení a se srdečným pozdravem

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio