Fotbal na Radiožurnálu

6. prosinec 2024

V odůvodněných případech lze vzhledem k zájmu posluchačů hovořit o veřejné službě.

Dobrý den do ČRo.

Velmi jste mě zklamali, a možná i další posluchače, v sobotu 16. 11., tedy v předvečer státního svátku. Ve 21:00 namísto očekávaného pořadu Příběhy 20. století, který se víc než kdy jindy k tomu svátku hodil, jste vysílali nějakej blbej fotbal. Naprosto nechápu, když pro tyhle přenosy máte k dispozici Radiožurnál Sport. Tam to můžete valit od rána do rána. Jenže... to je pouze digitál, že?

L. S.

___________________________________________________________________

Vážený pane,

děkuji Vám za dopis. Radiožurnál v uvedeném čase skutečně vysílal reportáž z mezistátního fotbalového zápasu. Tato reportáž byla v programu ohlášena, takže pokud se posluchači řídili podle programu, věděli o tom. Stejně tak fakt, že po 20. hodině pokračoval proud Víkendového Radiožurnálu namísto pořadu O Roma vakeren, měl na tuto změnu upozornit. Nicméně je jasné, že v případě proudové stanice se posluchači podle programu orientují podstatně méně než v případě stanice titulkové, jako je třeba Vltava.

Sport se na Radiožurnálu v současnosti vyskytuje v podstatně menší míře než před vznikem speciální stanice Radiožurnál Sport, ale některé významné sportovní události jsou zde přítomny stále. Šéfredaktor Radiožurnálu Sport v této souvislosti mluví o reportážích z fotbalových a hokejových mezistátních (a výjimečně ligových) zápasů, o přenosech z olympijských her. Jinak se sport do vysílání Radiožurnálu dostává jen ve zpravodajských relacích a výjimečně v krátkých zpravodajských vstupech do vysílání, pokud jde o medaile na světových nebo evropských šampionátech v několika nejpopulárnějších sportech (atletika, biatlon, lyžování apod.).

Je ověřeno, že vysílání reportáže z mezistátního zápasu v hokeji nebo fotbalu významně zvýší počet posluchačů Radiožurnálu, zvláště ve večerních hodinách. Poslechovost sama o sobě není argument, ale domnívám se, že těchto případech lze vzhledem k zájmu posluchačů hovořit o veřejné službě. Radiožurnál Sport je digitální stanice, máte pravdu. Český rozhlas musel respektovat nařízení vlády, které mu uložilo rozvíjet digitalizaci, ovšem komerční rádia nic takového uloženo nemají. Přestože na DAB vysílá stále více i soukromých stanic a zároveň se rozšiřuje počet těch, kdo rozhlas poslouchají přes mobil nebo počítač, stále to není univerzální distribuční platforma, takže mnoho lidí si vystačí s rádiem vybaveným příjmem VKV. Vracím se k tomu, že vysíláním reportáže z utkání fotbalové reprezentace na VKV plní Český rozhlas službu širší veřejnosti. Vzhledem k nízkému počtu takových zápasů je to výjimečná situace, kterou i jako zástupce zájmů posluchačů dokážu pochopit a obhájit. Zvláště v kontextu toho, jak významný prostor věnovaly stanice Českého rozhlasu připomínkám 35 let sametové revoluce v jiných segmentech programu.

S pozdravem

Milan Pokorný, ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio