O 7 %, o 10 %?

1. červenec 2024

Zemědělské výrobky nejsou jen potraviny

Dobrý den,

zajímalo by mne, jaká  odborná způsobilost je nutná, aby byl  někdo zaměstnán u  rozhlasu a připravoval zpravodajství. Jen malá ukázka  blábolů na námi placeném, prý objektivním, pravdivém rozhlase.

Dne  17/6/2024

Čas 11:00 

Pořad:  Zprávy

„Ceny potravin klesly v průměru  o 10 %.  Nejvíce klesla cena vajec  o  7  % ...“

Myslím,  že není nutné více  dodávat

Se soudružským pozdravem

J. M.

_____________________________________________________________________

Vážený pane inženýre,

dovoluji si odpovědět Vám v zastoupení generálního ředitele ČRo.

Na stanici ČRo Plus zazněla 17. 6. 2024 ve zpravodajské relaci v 11 hodin tato informace:

„Ceny zemědělských výrobků dál klesají. Oproti loňskému květnu jsou nižší o deset procent. Ukazují to data Českého statistického úřadu. Z potravin teď nejvíc zlevňují vejce, jsou skoro o sedm procent levnější než v dubnu. Mírně ale stouply ceny olejnin anebo mléka. Pokles cen v zemědělství trvá už přes rok.“

Potvrzuji tedy to, co jste zaznamenal. K tomu doplňuji, že zemědělské výrobky jsou nejen potraviny, ale také vlákna, paliva a suroviny. Jejich souhrn pak tvoří základ pro výpočet poklesu nebo vzrůstu cen. Údaj, že z potravin se nejvíce změnila cena vajec, a to poklesem o 7 %, je správný. Ceny jiných komodit se zlevňovaly výrazněji, v celku je to zmíněných 10 %.

Můžeme samozřejmě uvažovat o tom, zda by bylo namístě dát do zpravodajské relace informaci o tom, co vše zahrnují zemědělské výrobky. Tento podnět předávám vedení Zpravodajství Českého rozhlasu.

S pozdravem

Milan Pokorný,  ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio