Problémy s příjmem signálu

13. listopad 2017

Zlepšení signálu může zajistit změna polohy přijímače v domě.

Dobrý den,

přijímám vysílání Českého rozhlasu v Žamberku, ale po posílení signálu rozhlasu Pardubice 103,3 - Rozárka mi na dvou rádiích nic jiného nehraje než právě Pardubice, které mi ale hrály normálně už před posílením.

Český rozhlas Dvojka 100,1 mi nehraje téměř vůbec, motají se do toho právě Pardubice 103,3, vše okolo frekvence 100 jsem musel vymazat a Radiožurnál na 88,5 se dá poslouchat, ale stejně se tam občas přimotají Pardubice…

Proč se tady vůbec přidávala frekvence 103,3, když se Pardubice chytaly krásně na 98,6 nebo Hradec 90,5 - téměř stejné vysílání!!!

Děkuji za odpověď, zda je to normální, popřípadě prosím o nápravu.

M. Durchánek


Vážený pane Durchánku,

podle sdělení odborníků na distribuci signálu je Vaše bydliště vzdáleno 750 metrů od vysílače. Podle jejich názoru relativně malá vzdálenost od vysílače v kombinaci s méně kvalitním přijímačem může způsobit zahlcení vstupního dílu a tím i nemožnost příjmu dalších stanic.

Nabízejí se následující řešení:

1. změnit polohu antény (umístit teleskopickou anténu do jiné polohy, spíše vodorovně /vysílač má svislou polarizaci, utlumí se tím signál),
2. částečně zatáhnout teleskopickou anténu nebo částečně srolovat drátovou anténu minivěže, k tomu experimentovat s polohou antény,
3. změnit polohu přijímače v domě (umístit do místnosti orientované na sever, přijímat v přízemí),
4. použít kvalitnější přijímač (Sony, Philips, Blaupunkt s digitálním laděním.).

Všechny tyto přístupy je možno vzájemně kombinovat.

Pokud byste měl nadále s příjmem problémy, mohu Vám nabídnout telefonickou konzultaci přímo s Ing. Pavlem Straňákem z Techniky Českého rozhlasu, který mi poskytl k této odpovědi podklady.

S pozdravem a přáním co nejlepšího příjmu

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio