Vlastní propagace na vlnách ČRo
Český rozhlas má málo příležitostí, jak o své činnosti informovat posluchače, hlavně ty, kteří poslouchají třeba jen příležitostně.
Dobrý den,
poslouchám ČRo Brno a ve všech pořadech od rána do večera jsou vkládány reklamy na stále se opakující pořady, např. Zlatá láska, Vesele a zdravě a další nebudu jmenovat. Tak s tím něco udělejte, ať se to neustále neopakuje. Nedá se to poslouchat. Jste veřejnoprávní instituce, zdražili jste poplatky, tak se chovejte jako veřejnoprávní a ne jako komerční. Jestli se to nezmění, ruším poplatky a končím s rozhlasem.
Děkuji.
J. D.
______________________________________________________________________
Vážený pane,
děkuji Vám za dopis. Rozumím tomu, co Vám nevyhovuje. Jsou to upozornění na pořady, soutěže a jiné aktivity Českého rozhlasu. Ten má málo jiných příležitostí, jak o své činnosti informovat posluchače, hlavně ty, kteří poslouchají třeba jen příležitostně. I oni si Český rozhlas formou rozhlasového poplatku platí a mají právo vědět, co všechno se jim nabízí. Uznávám, pokud někdo jako třeba Vy má stanici Český rozhlas Brno naladěnu trvale, vyslechne ta upozornění opakovaně. Upřímně řečeno těžko najít dobré řešení, které by vyhovovalo všem. Abych řekl pravdu, posluchači si stěžovali spíše na komerční sdělení, klasické reklamy na výrobky a služby, ale novela zákona snížila jejich počet tak, že nyní smějí v součtu tvořit jen jednu minutu denně na celoplošných stanicích a dvě minuty na regionálních stanicích. A to už se ve vysílání téměř nedá postřehnout. Tzv. selfpromo neboli upozornění na vlastní činnost se bude v určité míře objevovat i nadále.
Cestou podle mne je, aby se střídalo více spotů upozorňujících na nejrůznější pořady a akce, tak, aby to bylo maximálně pestré a aby se ty spoty opakovaly co nejméně. Toto řešení doporučím intendantovi regionálního vysílání a také řediteli Českého rozhlasu Brno.
Jen na okraj si dovoluji konstatovat, že poslanci schválili takové znění zákona o rozhlasových poplatcích, které nehovoří o možnosti stanovit výši poplatku v závislosti na tom, kolik pořadů konkrétní posluchač poslouchá nebo jakou míru spokojenosti s vysíláním subjektivně vyjadřuje.
S díky za pochopení a s pozdravem
Milan Pokorný, ombudsman Českého rozhlasu