Výroky Luboše Xavera Veselého

8. leden 2021

V daném případě mi vadí jak forma, tak skutečnost, že spolupracovník Českého rozhlasu se negativně vyjadřuje o jiném pracovníkovi téže instituce.

Dobrý den, 

jako platič koncesionářských poplatků bych chtěla požádat o prošetření chování moderátora Lubomíra Veselého, který ve svem pořadu nevybíravým způsobem slovně napadl kolegyni Veroniku Sedláčkovou. Bylo by minimálně vhodné se veřejně paní Sedláčkové omluvit. Tohle by se profesionálovi stát opravdu nemělo!

S pozdravem

R. K.

______________________________________________________________________

Vážená paní,

děkuji Vám za kritický názor. Jsem seznámen s tím, že celou věc již řešil ředitel Regionálního vysílání ČRo Jan Menger (pořady, které pan Veselý externě pro Český rozhlas připravuje, vysílají regionální stanice). S panem Veselým měl pohovor, při kterém jej důrazně upozornil na nevhodnost jeho chování. Výpady pana Veselého vůči moderátorce Veronice Sedláčkové a vedení stanice ČRo Plus ostře zkritizoval a odsoudil i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, viz tento odkaz:

https://www.renezavoral.cz/default/detail/63?fbclid=IwAR3Azls6II6GMyDLfpOTVPvUZM0mEVbF_a89L2khL0b35ARFjvdfKe_TyNQ 

Pokud byste chtěla znát můj názor, sociální sítě jsou prostorem nesmírně tvrdých názorových střetů, často za hranicemi etiky. Chování mnoha uživatelů je v rozporu s dobrými mravy a postrádá základní pravidla vedení dialogu. Proto se debaty na sociálních sítích ze zásady neúčastním ani ve své pracovní pozici, ani jako soukromá osoba. Tento prostor a tento styl je mi cizí, ale musím vzít na vědomí, že existuje a že se v něm nehraje podle pravidel. Za takovou reakci pokládám i vyjádření pana Veselého. V daném případě mi vadí jak forma, tak skutečnost, že spolupracovník Českého rozhlasu se negativně vyjadřuje o jiném pracovníkovi téže instituce. Omluva je podle mého názoru věcí toho, kdo se provinil proti dobrým mravům, nikoli instituce, pro niž externě pracuje.

Váš kritický dopis i svou reakci předávám řediteli Regionálního vysílání ČRo.

S pozdravem

PhDr. Milan Pokorný, Ph.D., ombudsman Českého rozhlasu

Spustit audio